A hazai megfigyelések alapján befolyásolhatja a vércsoport a koronavírus-fertőzés lefolyását

2021 / 04 / 03 / Felkai Ádám
A hazai megfigyelések alapján befolyásolhatja a vércsoport a koronavírus-fertőzés lefolyását
Habár 29 vércsoporrendszert ismerünk jelenleg, ezek közül kettőt szoktak a leginkább figyelembe venni általánosabb orvosi szempontból: az Rh- és az AB0-vércsoportokat.

A Covid19-járvány kezdete óta pedig egyik tanulmány születik a másik után arról, hogy a vércsoportnak lehet-e jelentősége a megfertőződésben, valamint a betegség lefolyásában. Az egyik legkorábbi, nyugati tanulmányt a témában a Nature-ben publikálták, és ez 14112 hospitalizált, New York-i fertőzött egészségügyi adatán alapult: eszerint a nem 0-ás vércsoportok esetén valamivel magasabb a fertőzés gyakorisága, vagyis a 0-ás vércsoportú emberek nehezebben fertőződnek a többieknél. Érdekes viszont, hogy a 0-hoz képest az AB és a B vércsoport esetén nagyobb volt az esély az intubálás szükségességére (ez az első lépés az invazív, gépi lélegeztetés felé), viszont az A-vércsoportú betegeket szintén a 0-hoz képest kisebb arányban kellett intubálni. A 0-vércsoporthoz képest nagyobb eséllyel haltak meg az AB-vércsoportú páciensek, míg az A- és a B-vércsoportúak nagyobb eséllyel élték túl a fertőzést. Az Rh-negatív vércsoport azonban védelmet biztosít mind a fertőzéstől, mind a gépi lélegeztetés szükségességétől, mind pedig a haláltól.

Az előzőhöz hasonlóan szintén 2020-ban került publikálásra ez a Harvard Medical School által végzett vizsgálat, amely 1289, a Massachusetts General Hospital-ban ápolt beteg adatain alapult, és nem talált statisztikai összefüggést sem a fertőzésre való hajlam, sem a lélegeztetés szükségessége, sem a halál gyakorisága és a szóban forgó két vércsoportrendszer között. Alig pár hónappal ezután pedig a Hematology ismertetett két tanulmányt is, melyek szerint a 0-ás vércsoportú emberek nem csak nehezebben fertőződnek meg, de az esetükben, még a betegség lefolyása is kevésbé súlyos. Nem hozott megnyugvást a kérdésben a 2021-es év sem, hiszen rögtön januárban ismertetették két tanulmány eredményét is, melyek nem találtak összefüggést sem a megfertőződés kockázata, sem a betegség lefolyásának súlyossága és az AB0-, valamint az Rh-vércsoportrendszerek között. Napokkal ezek után ismertették annak az Annals of Internal Medicine-ben közölt tanulmánynak az eredményét, amely 225 556 beteg adatain alapult. Eszerint pedig van összefüggés, és az eddigiekhez csatlakozva a 0-ás vércsoport és az Rh-negatív státusz egyaránt védelmet jelent mind a megfertőződéssel, mind a súlyosabb tünetek kialakulásával szemben.

Mint látható tehát, a nyugati szakirodalom sem igazán egységes a kérdésben, ráadásul ezek a tanulmányok még az új variánsok megjelenése előtt születtek. Ami a jelenlegi, hazai helyzetet illeti, arról Rusvai Miklós virológus beszélt pénteken az M1-en, amit a Világgazdaság szemlézett. A kutató azok táborát gyarapítja, akik szerint akad összefüggés a vércsoport és a Covid19-megjelenése, illetve a fertőzés lefolyásának a súlyossága között. Mint nyilatkozott: „az A és AB vércsoportú koronavírus-fertőzöttek gyakrabban kerülnek súlyos tünetekkel kórházba és nagyobb eséllyel lélegeztetőgépre.” Rusvai szerint ennek az oka, hogy „a vörösvérsejtek felszínén az úgynevezett A vércsoport anitgénekhez kissé módosult formában a tüdő hámsejtjein, a légzőfelületen hozzá tud kapcsolódni a vírus, így nagyobb támadási felületet okoz. Legvédettebbek ebből a szempontból a 0-ás vércsoportúak, nekik nincs ilyen A vércsoport antigénjük.”

(Kép: Flickr/NTNU medisin og helse)

További cikkek a Rakétán:

Magyar kutató mutatja be a védőoltások által kiváltott immunválasz kialakulását és későbbi hatását Vajon hogyan működnek a koronavírus elleni vakcinák? A közvéleményt hónapokban óta izgató kérdés megválaszolására egy alig háromperces, mégis roppant informatív videó született.

70 éves nyugdíjkorhatárra, de a járvány után gyorsan regenerálódó gazdaságra számítanak a hazai vezérigazgatók 240 magyarországi vezérigazgató nyilatkozott arról, miként látja az ország közeli és távoli jövőjét: a jó hír, hogy gyorsan felgyógyulhat a gazdaság, a rossz pedig, hogy sokan nem fogunk nyugdíjba vonulni. De mikor lesz eurónk?

A „Pfizer-vakcinát” fejlesztő cég a következő oltását már a rák ellen tervezné Özlem Türeci, a BioNTech társalapítója adott interjút, melyből nem csak a járvány elleni vakcina kifejlesztésének kulisszatitkai derülnek ki, de az is, miként segíthetett a koronavírus a rák elleni oltások kidolgozásában, és ezek mikor lesznek megvásárolhatóak.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.