A HŰHA!-jel (WOW!) egy 1977-ben rövid ideig (egész pontosan 1 perc és 12 másodpercig) fogott rádiójel, amely azóta is az egyik legalkalmasabb jelölt azzal kapcsolatban, hogy akár egy idegen civilizáció is küldhette. A jelet az Ohio State University azóta már lebontott Big Ear teleszkópja fogta be, és annyira különlegesnek tűnt, hogy a kinyomtatott lapra odaírták mellé, hogy WOW! (HŰHA!). A SETI kutatóinak ez a jel tehát kiemelten fontos, de az is igaz, hogy többen próbálták már természetes okokkal magyarázni a hátterét, mint például egy elhaladó üstökössel – de ezeket eddig jellemzően megcáfolták.
Most azonban egy kutató új módszerrel rukkolt elő – alaposabban megvizsgálta a jel eredési pontjának tartott Nyilas-csillagképet, ahol azonosított egy, a mi Napunkhoz hasonló csillagot. Ahol pedig akad ilyen csillag, ott található lakható zóna is, amelyben talán Földszerű, az általunk ismert életre alkalmas bolygó is akadhat. Ez a csillag tőlünk tehát 1800 fényévnyire található a Nyilas-csillagképben – számol be róla a LiveScience.
A Big Ear annak idején egyébként a 1420,4056 megahertz frekvenciatartományt vizsgálta, amely megegyezik a hidrogén által produkált tartománnyal. Ennek oka az volt, hogy mivel a hidrogén az az elem, amely az univerzumban a legnagyobb mennyiségben fordul elő, így logikusnak gondolták, hogy ha egy idegen civilizáció szeretné felhívni magára a figyelmet, akkor épp ebben a sávban fog egy erős, amolyan „jelzőfényként” működő jelet sugározni. Természetesen a kutatók azóta is vizsgálják a forrást, hogy nem lesz-e ismét fogható a jel, eddig azonban nem jártak szerencsével. 2020-ban viszont mi is írtunk egy hasonló, akkor szintén ígéretesnek látszó jelről, amely a Proxima Centauriból érkezett.
Hogy a HŰHA! csak egyszeri jel volt, az esetleg cáfolhatja, hogy valóban egy idegen civilizáció tette közzé, de a LS-nek nyilatkozó Alberto Caballero, amatőr csillagász szerint eddig az emberiség is jellemzően egyszeri jelekkel próbálkozott, amire példa az azóta megsemmisült Arecibo-ból küldött üzenet 1974-ben az Messier 13 (M13) gömbhalmazba. Nem kizárt tehát, hogy a HŰHA!-jel is ilyen, egyszeri próbálkozás.
Akárhogy is, most Caballero átnézte az ESA Gaia műholdjának az adatait, hogy a HŰHA!-jel eredési pontjában talál-e olyan csillagot, amely hasonlít a Naphoz, és sikerült is azonosítania egy igencsak ígéretes jelöltet – a 2MASS 19281982-2640123 jelű égitest tőlünk 1800 fényév távolságban található, és a hőmérséklete, átmérője, és a fényessége majdnem teljesen azonos a Napéval. Természetesen nem csak ennyire hasonló körülmények között képzelhető el az élet, de Cabellero a saját elmondása szerint olyan életet keresett, amely kifejezetten hasonlít hozzánk. Szerinte épp ezért a szóban forgó csillag körül érdemes lenne lakható bolygókat, sőt adott esetben tehát civilizációt is keresni.
Az LS megkérdezett egy szakértőt is, aki szerint ez az eljárás a potenciális jelöltek leszűkítésére nem is rossz ötlet, aminek az oka az, hogy egy idegen civilizáció elképzelésekor csak egyetlen példára tudunk támaszkodni – a sajátunkéra. Az emberiségben pedig a SETI, tehát az idegen civilizációk utáni kutatás a 20. század közepén merült fel először, nem sokkal azután, hogy a hadseregek elkezdtek erős elektromágneses eszközöket használni. Mint a szakértő fogalmazott:
„Nem hiszem, hogy véletlen egybeesés, hogy az emberi történelemben az a pont, amikor elkezdtünk intelligens életre utaló jeleket sugározni, egyben ugyanaz a pont, amikor felmerült az ötlet, hogy ilyen jeleket keressünk az űrben.”
(Kép: Pixabay/sergeitokmakov)