A kamu öt- vagy egycsillagos vélemények a jövőben milliós bírsággal járhatnak

2024 / 08 / 24 / Pőcze Balázs
A kamu öt- vagy egycsillagos vélemények a jövőben milliós bírsággal járhatnak
Ahogyan egyre fontosabb igazodási pontot jelentenek az online kereskedelemben a vásárlói vélemények, törvényszerű, hogy megjelenjenek az ezeket manipuláló szereplők. Az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (FTC) most látványos szigorításra szánta el magát: ötvenezer dolláros bírság járhat megtekintett véleményenként a csalóknak.

Több mint négy éve írtunk arról a Rakétán, amikor egy ausztrál fogorvos bírósághoz fordult egy róla született egycsillagos vélemény miatt; 2022-ben már tömegesen zsaroltak azzal vállalkozásokat, hogy ha nem fizetnek, negatív beszámolókkal árasztják el a Google-oldalaikat. Ráadásul nem elég, hogy a vásárlók háromnegyede bízik az internetes véleményekben,

az emberek fele annyira hisz egy-egy ilyen értékelésnek, mintha egy ismerőse írta, mondta volna azt.

A Washington Post cikke szerint, ha a Bizottság által javasolt szabályok érvénybe lépnek, lényegesen nagyobb kockázattal fog járni, ha valaki ezt kihasználva szeretne ártani a versenytársainak, vagy kedvezni a saját portékájának. Ennek a véleményeket megjelenítő platformok, például a Google vagy a Yelp is örülnek, hiszen rengeteg erőforrást kell áldozniuk moderálásra. A Google nemrég még pert is indított, miután egy cég és egy magánszemély háromszázötven nem létező üzletet, és tizennégyezer kamu véleményt hozott létre náluk. Az Amazon 2022-ben kétszázmillió nem valódi értékelést fülelt le, a Yelp rendszere szerint minden ötödik ilyen bejegyzés nem hiteles, fogyasztóvédelmi szervezetek harminc-negyven százalék közé teszik ezt az arányt.

A jövőben minden egyes kamu vélemény ötvenezer dolláros bírságot eredményezhet - annyiszor, ahány látogató olvasta azt.

Nem lehet nem hiteles tapasztalatokat leíró bejegyzéseket közzétenni, nem nyilatkozhatnak a cégek saját alkalmazottai, és persze az is tilos, hogy kicseréljék a már megírt vélemények melletti terméket egy másikra - erre is akadt példa, ami perhez vezetett. Hogy valójában hányszor tudnak majd kiszabni az Egyesült Államokban ilyen bírságokat, az kérdés, hiszen több végrehajtási erőforráshoz nem jut az FTC, és a külföldi szereplők megbüntetése sem egyszerű. Azonban ha a nem hiteles bejegyzéseket kiszúró Facebook, Google vagy Amazon alkalmazottak ekkora összegekkel tudnak fenyegetőzni, annak remélhetőleg nagyobb hatása lesz, mint a korábbi dorgálásaiknak.

(Borítókép: Igor Omilaev/Unsplash)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.