A kínai kormány a Zoom megbeszéléseket is figyelteti

2020 / 12 / 21 / Pőcze Balázs
A kínai kormány a Zoom megbeszéléseket is figyelteti
Az Egyesült Államokban vádat emeltek egy korábbi Zoom alkalmazott ellen. A hatóságok szerint a férfi amellett, hogy kínai és amerikai felhasználók adatait adta át a kommunista kormánynak, tienanmen téri megemlékezéseket is megzavart a platformon.

A The Verge-ön megjelent cikk szerint a Kínában dolgozó, időközben kirúgott Zoom alkalmazott feladata az volt, hogy közvetítsen a kínai kormány és a cég közt. Erre a Zoom az üggyel foglalkozó blogposztja szerint azért volt szükség, mert 2019 szeptemberében a szolgáltatást egyik pillanatról a másikra leállította a kormány a világ második legnépesebb országában.

Az amerikai Igazságügyi Minisztérium fausti alkunak nevezi, ami ezután történt.

Kína kérése az volt, hogy a kínai adatokat ne az Egyesült Államokban, hanem helyben tárolják, illetve, hogy az akkor még közel sem ennyire ismert cég jelöljön ki egy felelőst, aki tartja velük a kapcsolatot. Az igazán ijesztő, hogy a Zoom vezetősége azt is vállalta, hogy automatikusan analizálni fogják a platformon zajló beszélgetések tartalmát, hogy azok megfeleljenek Kína közismerten szigorú szabályainak - ezt a technológiát állításuk szerint később mégsem vezették be. A blogposzt kitér arra, hogy mindezek előtt már leállítottak megbeszéléseket politikai, vallási és szexuális okokból is.

Xinjiang Jin a vádak szerint azonosított olyan felhasználókat, akik "kedvezőtlen" témákról beszélgettek, majd megpróbálta megakadályozni, hogy azok részt vegyenek megbeszéléseken. A tienanmen téri vérengzés évfordulójának közeledtével megkísérelt disszidensekről is információkat szerezni amerikai kollegáitól - a cég állítása szerint "kevesebb mint tíz" nem kínai személy adatai kerülhettek így a hatóságokhoz. A rendszerváltás előtti Magyarországon felnőttek számára talán az sem meglepő, ahogyan Jin megpróbált lejáratni és bezáratni online megemlékezéseket:

társaival terrorizmus-gyanús és pornográf profilokkal léptek be találkozókra, hogy aztán ugyanerre hivatkozva betiltassák azokat.

Jin, ha az esküdtszék bűnösnek találja, akár tízévnyi börtönbüntetésre is számíthat zaklatásért és személyazonossági adatokkal való visszaélésért. A Zoom blogposztja pedig emlékeztet: időközben minden megbeszélés end-to-end titkosított a platformon, vagyis csak a résztvevők tudják, hogy mi zajlik azokon; kizárólag a kínai felhasználókat érintő megbeszélések történnek kínai szervereken keresztül (áprilisban már volt emiatt egy botrányuk); és míg a kollegáikat továbbképzik és a jogosultságaikat jobban korlátozzák, a kormányzati adatkérések számát és jellegét is publikálják.

(Fotó: Pixabay, Zoom)

További cikkek a témában:

Szorul a digitális hurok Hongkong nyakán A Facebook, a Google és a Twitter egyre komolyabb harapófogóban találja magát a múlt héten életbe lépett nemzetbiztonsági törvény miatt.

Egy 17 éves lány úgy próbálta kijátszani a kínai cenzúrát, hogy sminkelős videónak álcázva beszélt az elkülönítő táborokról Ferira Aziznak néhány órával később letiltották a fiókját, állítólag nem ezért.

Így hallgattatják el Kínában a koronavírusról való beszélgetést Hiába küldünk a témáról üzenetet, nem biztos, hogy megérkezik.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.