A meteorit az eddig ismert legrégebbi kikristályosodott láva Naprendszerünkben, és a kőzet elemzéséből kiderült hogy sok millió évvel a Föld kialakulása előtt szilárdult meg. Az Erg Chech 002 meteoritot a Szahara Erg Chech névre hallgató algériai régiójában találták meg, még 2020-ban. Találtak itt már 100 kilogramm súlyú meteoritot 2007-ben, de az Erg Chech 002 súlya mindössze 32 kilogramm volt.
A kőzet életkorát 4,565 milliárd évre becsülték, ami 20 millió évvel idősebb a Földnél, és maga a Naprendszer is csak 2 millió éves volt, a kialakulásakor.
A kutatók szerint az űrszikla egy protoplanéta kéregének egy apró darabja. A fiatal Napot körülvevő gáz és por nagyobb sziklákká állhatott össze, és ezek egymásba csapódva később protobolygókká váltak.
A protobolygók túlságosan kicsik ahhoz, hogy teljes értékű bolygóknak hívjuk őket, de elég nagyok ahhoz, hogy beinduljanak rajtuk a geológiai folyamatok. Az Erg Chech 002 protobolygója összetételében hasonló lehetett a szénben gazdag aszteroidákhoz, de kérge láva állapotban volt, mielőtt ez a meteorit megszilárdult volna.
Az ősi protobolygókból kevés maradt fenn, mert végül összeütköztek egymással, és a Merkúr, a Vénusz, a Föld és a Mars lett belőlük. Ma körülbelül 3100 olyan meteoritot ismerünk, ami ezekből az ősi égitestekből érkezhetett a Földre. Az anyaguk legnagyobb része bazalt, ám az Erg Chech 002 andezitból áll.
A lelet azt sugallja, hogy az andezit kéreggel rendelkező protobolygók válhattak később a fő sziklabolygók építőelemeivé.
"Ez a meteorit megmutatja, hogy a Naprendszert benépesítő legkorábbi differenciált protobolygók, valamint törmelékeik nagy része minden bizonnyal megsemmisült, vagy később az egyre növekvő sziklás bolygókra került, ami az őshéjakból származó meteoritok felfedezését kivételes eseménnyé teszi" - írták a szerzők. A különleges meteoritot leíró tanulmány a Proceedings Of The National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban jelent meg.
(Forrás: Livescience Kép: Maine Ásvány és Drágakő múzeum)