A legöregebb vulkanikus kőzet a Földön idősebb, mint a bolygónk

2021 / 03 / 19 / Justin Viktor
A legöregebb vulkanikus kőzet a Földön idősebb, mint a bolygónk
A Földön felfedezett legrégebbi kikristályosodott lávát a Szahara sivatagában találták meg kevesebb mint egy éve. Különös módon, sok millió évvel régebben keletkezett, mint maga a bolygó, melyen felfedezték, és páratlan betekintést nyújt a Naprendszerünkben lezajlott bolygóformálódásba.

A legősibb láva

A meteorit az eddig ismert legrégebbi kikristályosodott láva Naprendszerünkben, és a kőzet elemzéséből kiderült hogy sok millió évvel a Föld kialakulása előtt szilárdult meg. Az Erg Chech 002 meteoritot a Szahara Erg Chech névre hallgató algériai régiójában találták meg, még 2020-ban. Találtak itt már 100 kilogramm súlyú meteoritot 2007-ben, de az Erg Chech 002 súlya mindössze 32 kilogramm volt. 

A kőzet életkorát 4,565 milliárd évre becsülték, ami 20 millió évvel idősebb a Földnél, és maga a Naprendszer is csak 2 millió éves volt, a kialakulásakor.

De akkor vajon honnan érkezhetett?

A kutatók szerint az űrszikla egy protoplanéta kéregének egy apró darabja. A fiatal Napot körülvevő gáz és por nagyobb sziklákká állhatott össze, és ezek egymásba csapódva később protobolygókká váltak.

A protobolygók túlságosan kicsik ahhoz, hogy teljes értékű bolygóknak hívjuk őket, de elég nagyok ahhoz, hogy beinduljanak rajtuk a geológiai folyamatok. Az Erg Chech 002 protobolygója összetételében hasonló lehetett a szénben gazdag aszteroidákhoz, de kérge láva állapotban volt, mielőtt ez a meteorit megszilárdult volna.

Az ősi protobolygókból kevés maradt fenn, mert végül összeütköztek egymással, és a Merkúr, a Vénusz, a Föld és a Mars lett belőlük. Ma körülbelül 3100 olyan meteoritot ismerünk, ami ezekből az ősi égitestekből érkezhetett a Földre. Az anyaguk legnagyobb része bazalt, ám az Erg Chech 002 andezitból áll.

A lelet azt sugallja, hogy az andezit kéreggel rendelkező protobolygók válhattak később a fő sziklabolygók építőelemeivé.

"Ez a meteorit megmutatja, hogy a Naprendszert benépesítő legkorábbi differenciált protobolygók, valamint törmelékeik nagy része minden bizonnyal megsemmisült, vagy később az egyre növekvő sziklás bolygókra került, ami az őshéjakból származó meteoritok felfedezését kivételes eseménnyé teszi" - írták a szerzők. A különleges meteoritot leíró tanulmány a Proceedings Of The National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban jelent meg.

(Forrás: Livescience Kép: Maine Ásvány és Drágakő múzeum)

Ez is érdekelhet:

Ez már hatszor megeshetett: animáció egy Földbe csapódó, 500 kilométer átmérőjű aszteroidáról A Discovery csatorna animátorai elkészítették annak szimulációját, hogy pontosan mi történne, ha Földünket eltalálná egy 500 kilométer átmérőjű aszteroida.

Közel két kilogramm súlyúnak becsült meteorit csapódott a téli norvég tájba Január 5-re virradóra meteorit csapódott be Norvégiában. Az égi kőzetdarab fél kilogramm és 2 kilogramm közötti súlyú lehetett, és 50 ezer kilométer per órás sebességgel csapódott a Földbe.

Egy szimuláció szerint óriási szerencse, hogy Földünk lakható bolygó A tudósok, és egy új szimuláció szerint az elmúlt 4 milliárd év viszontagságai alatt pusztán a véletlennek köszönhető, hogy bolygónk lakható maradt. Az esélyek inkább dolgoztak ellenünk, mint értünk.


 


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.