Elemzők szerint a világ bitcoinjainak ötöde, közel négymillió darab lehet olyan tárcákban, amelyekhez nem fér hozzá a tulajdonosuk. Jelszó nélkül nem tudnak tranzakciókat indítani, nem tudják jegybanki pénzre sem váltani a devizájukat; és a kriptovilágban nincs egy központi szerv, például egy bank, ahol egyszerűen kérhetnek egy új PIN-kódot, és már meg is van oldva minden. Ha nincs jelszó, nincs pénz. Egyetlen bitcoin ára jelenleg valamivel tizenhárommillió forint fölött van, így az elveszett vagyon összegének leírásához már a tíz hatványait felsoroló Wikipédia oldalhoz kell nyúlni; ha jól számolunk, akkor nagyjából ötvenbillió forintos tételről van szó. Chris és Charlie Brooks arra jutottak, hogy ennek egy kis részét talán meg lehet menteni, ők pedig szívesen segítenek benne - írja a Business Insider. Az ötvenéves Chris négy éve indította el a Crypto Asset Recoveryt, a fia pedig tavaly, az egyetemet egy időre otthagyva, csatlakozott hozzá. Mindketten programozók, de
csodát persze ők sem tudnak tenni.
Megközelítésük a hackerek egyik alapvető technikájára emlékeztet: elkérik a tárca helyben tárolható fájljának egy másolatát, majd a "nyers erőnek" (brute force) hívott módszer segítségével jelszavak százmillióit vagy milliárdjait próbálják ki, hátha valamelyik működik. Ezt ne úgy képzeljük el, hogy az "a", "aa", "aaa" sorokkal kezdenek, majd minden lehetséges variációt végigpróbálgatnak szépen sorban, hiszen úgy a jelenlegi számítógépekkel egy örökkévalóság sem biztos, hogy elég lenne a probléma megoldásához. Ahhoz, hogy el tudjanak kezdeni dolgozni, ügyfeleik elárulják nekik a gyakran használt jelszavaikat, esetleg ködös emlékeiket, hogy azokból kiindulva lássanak neki a próbálgatásnak. Ha az ügyfélnek fogalma sincs, hogy mi volt a jelszava, esetleg tizenöt karakternél hosszabb, véletlenszerű kódsort választott, akkor nem tudnak segíteni - írják a weboldalukon.
Brooksék azt mondják, hogy megrendelőik közt vannak korai bitcoinbányászok, de olyanok is, akik pár éve, a nagy kriptoőrületben vettek párszázezer forintnyi ilyen fizetőeszközt, és most kéne a pénz, hogy fedezzék a lakbérüket. Sőt, olyanok is akadnak, akik egy szegényebb országban élnek, és az így tárolt, majd elvesztett pártízezer forint az összes megtakarításuk. Azt mondják, az esetek harmadában sikerrel járnak, és csak ekkor kérik el húszszázalékos sikerdíjukat.
(Borítókép: DrawKit Illustrations/Unsplash)