Ezért már napjainkban is a világ számos pontján küzdenek az utazás és a turizmus fenntarthatóbbá tételén, most pedig Peru is beáll a sorba. Az állam nem csak a legfrissebb, helyi vadvilágot és természetet ünneplő utazási prospektusát készítette el fenntartható módon, de bejelentették, hogyan az elkövetkező években teljesen karbonsemlegessé tennék a Machu Picchut.
Az ikonikus látványosságot 2020 novemberében nyitották meg ismét a koronavírus-járvány miatti lezárások után egy különleges, a helyi kulturális értékeket dicsőítő ceremóniával. Nem sokkal ezután nyilvánosságra hozták azt a nagyszabású projektet is, amellyel az elkövetkező években karbonsemlegessé akarják tenni a Machu Picchut. A világ egyik első számú turistacélpontjaként is ismert hely egy tanulmány alapjául szolgál majd, amellyel a hasonló helyeknek akarnak módszereket kidolgozni a szén-dioxid-kibocsátás és az ökológiai lábnyom drasztikus csökkentésére.
A cél, hogy 2030-ra negyvenöt százalékkal csökkenjen a szén-dioxid-emisszió, 2050-re pedig száz százalékkal, a párizsi klímaegyezmény irányelveit követve.
A projekt kormányzati és magán résztvevői cselekvési sorrendet készítettek az alapján, hogy melyik lépés mekkora pozitív hatást fejthet majd ki a környezetre. Ezek között szerepel például az organikus szemétfeldolgozás és a műanyag visszaszorítása a Machu Picchun. A perui turisztikai hivatal közleménye szerint a hivatal munkatársai rendkívül büszkék a Machu Picchu karbonsemlegessé tételére, különösen, hogy mindez a fiataloknak is lehetőséget teremt arra, hogy többet tanuljanak a klímaváltozásról, a változások emellett egészségesebbé és fenntarthatóvá teszik a Machu Picchut. A projekt célja továbbá olyan tevékenységekre felhívni az emberek figyelmét, amelyekkel a saját ökológiai lábnyomukat is csökkenthetik.
(Fotó: Pixabay)