A Nap hatása, avagy ezért jön haza a tervezettnél később a magyar űrhajós

2025 / 07 / 15 / Bobák Zsófia
A Nap hatása, avagy ezért jön haza a tervezettnél később a magyar űrhajós
A Crew Dragon, a legénységgel a fedélzetén tegnap délután elindult hazafelé, az út 22,5 órán át tart majd.

Kapu Tibor ma hazatér a Nemzetközi Űrállomásról, az Ax-4 misszió legénységének többi tagjával, azaz Peggy Whitsonnal, Shubhanshu Shuklával és Sławosz Uznańskival együtt. A második magyar űrhajós összesen 18 napot töltött el a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, ahol számos tudományos kísérletet végzett el, köztük sok olyan feladatot is, amelyet magyar egyetemek, intézmények készítettek elő a küldetés indulása előtt. Az Ax-4 csapata közös projektben is részt vett, például a Suite Ride kísérletben, amelynek célja, hogy a rendszeres inzulinterápiára szoruló cukorbetegek számára is elérhetővé tegyék az űrutazás lehetőségét egy monitorozó rendszer kialakításával, vagy az AstroMentalHealth projekt, ami az asztronauták mentális egészségének és viselkedésének változásait méri az űrutazás időtartama alatt.

A legénység a misszió utolsó napjáig dolgozott a kísérleteken, maximálisan kihasználva a Nemzetközi Űrállomáson töltött időt, majd az utolsó napon már a pakolás, és a személyzet többi tagjától való búcsúzás került fókuszba, aminek részét képezte a hivatalos búcsúceremónia is - ennek során Kapu Tibor elmondta: az ISS-en sok célt teljesítettek, és minderre azért voltak képesek, mert “nagyon hatékonyan és békésen dolgoztak együtt a tudomány nevében” (a magyar nyelvű köszöntés körülbelül 5 perc 4 másodperctől látható az Axiom Space videójában).

A misszió az eredeti tervek szerint 14 napig tartott volna, de végül a hazatérés időpontja csúszott egy kicsit, és a küldetést négy nappal meghosszabbították, hogy a Grace elnevezésű Crew Dragon kapszula biztonságosan tudja elhagyni a Nemzetközi Űrállomást. Az ISS ugyanis éppen az úgynevezett magas béta szögű periódusban volt az elmúlt napokban, és ilyenkor rendszerint nem engedélyezik az űrhajók indítását az állomásról. A szoláris béta szög a NASA leírása szerint az a szög, amit az ISS orbitális síkja és a Nap és a Föld között húzott vonal bezár egymással.

“Ahogy a Föld a Nap körül utazik, és az ISS a Föld körül mozog, a szoláris béta szög komplex szinuszos módon változik - 75 fok és 75 fok között.”

- magyarázza az űrügynökség.

A magas béta szög esetén az űrállomás keringési síkja és a Nap által bezárt szög nagyobb 60 foknál, és ilyenkor az ISS sokkal több napfényt kap a szokottnál, az állomás pedig emiatt jobban melegszik - ez az energiatermelésre használt napelemek pozíciójának változását is szükségessé teszi ilyenkor.

A NASA Commercial Crew Programjának menedzsere, Steve Stitch július 10-én jelentette be, hogy a Crew Dragon hazafelé indulására csak a magas béta szögű periódus után, július 14-én kerülhet majd sor. A Grace a tegnapi napon végül valóban el is hagyta az űrállomást, jelenleg pedig a Föld felé közeledik.

Az érkezésre a tervek szerint délelőtt 11 óra 31 perckor kerül sor, vagyis ekkor csapódik be az űrkapszula Kalifornia partjainál az óceánba.

A SpaceX számára ez lesz a második alkalom, hogy a csendes-óceáni landolást választják - a Space.com leírása szerint a vállalat azután döntött az új landolási helyszín mellett, hogy a Crew Dragonból származó törmelékek több alkalommal is szétszóródtak a szárazföldön, az új helyszín viszont kevesebb ilyen jellegű kockázatot tartogat a jövőben. A landolás pillanatait az Axiom Space élőben közvetíti 10 óra 30 perctől kezdve.

(Fotó: ISS, Andrew McCarthy/X)

Az ISS-en szolgáló Kapu Tibort kérdeztük Lapunk is helyet kapott, hogy élőben kérdezze az ország második űrhajósát, miközben az ISS-en tartózkodik.


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.