A Neptunusz Űrhajó legénység nélkül repült a sztratoszférába

2024 / 09 / 19 / Bobák Zsófia
A Neptunusz Űrhajó legénység nélkül repült a sztratoszférába
A Space Perspective kapszulája 30 kilométer magasságba emelkedik hidrogénnel töltött ballon segítségével. A hat órás út alatt a résztvevők új perspektívából szemlélhetik a Földet, "az egyetlen otthont, amit ismerünk."

A Space Perspective saját meghatározása szerint egy űrrepülési élményt kínáló vállalat, ami ha nem is egészen az űrbe, de a sztratoszférába, 30 kilométeres magasságba repíti az embereket, hogy a magasból új szemszögből tudjanak tekinteni a világra és friss perspektívát kapjanak a "halványkék pöttyről, az egyetlen otthonról, amit valaha is ismertünk". A cég ezzel a Voyager 1 űrszonda 1990-ben készített felvételére utal, amelyen 6 milliárd kilométeres távolságból látható a bolygónk és amelyről Carl Sagan amerikai csillagász így írt könyvében:

"Nézzék meg újra azt a pontot. Az itt van. Az az otthonunk. Azok vagyunk mi."

A Space Perspective hasonló gondolatokra és érzésekre szeretné inspirálni a résztvevőket a leendő utakkal, amelyek összesen hat órán át tartanak majd lassú emelkedés és ereszkedés során. A minden luxussal felszerelt kapszula, amit a Spaceship Neptune, azaz Neptunusz Űrhajó névre kereszteltek, közel öt méter átmérőjű és egyszerre nyolc utast, valamint egy kapitányt tud szállítani. Az "űrhajó" 19 km/h-ás sebességgel emelkedik egy hidrogénnel töltött ballon segítségével és az indulás, csakúgy, mint az érkezés, a vízen, pontosabban egy hajó fedélzetén zajlik. Az MS Voyagerről történő indítás a cég szerint számos előnnyel jár: flexibilitást ad például az indítás idejét illetően, mivel a helyi időjárási körülmények kevésbé befolyásolják majd a startot, rossz idő esetén tovább tud hajózni a mozgó indítóállás.

A Spaceship Neptune szeptember 15-én teljes, hat órás tesztutat tett, aminek során 30 kilométeres magasságba jutott, majd a hajón landolt. A kapszula egyelőre legénység és utasok nélkül repült, a demonstráció alatt az indítórendszert, a kapszula működését, a nagy hőmérsékleti ingadozást menedzselő hőkontroll rendszerét és az űrballont vizsgálták. A Space Perspective az első emberes repülést 2025-re tervezi, a kereskedelmi szolgáltatás kezdetét pedig 2026-ra. Egy jegy a Spaceship Neptune-on 125 ezer dollárba, azaz közel 45 millió forintba kerül, de azok közül, akik a borsos ár ellenére részesülni szeretnének az élményben, sokaknak valószínűleg 2026-nál tovább kell várniuk, mire sorra kerülnek, mivel a cég már most több mint 1800 jegyet értékesített.

(Fotó: Space Perspective)

Példátlanul sok ember indulhat az űr felé ballonokkal a Space Perspective vezérigazgatója szerint A Space Perspective ballonokhoz kapcsolt kabinokban viszi majd az embereket 30 kilométeres magasságba.


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Új Holdat kap a Föld
Új Holdat kap a Föld
A kísérő az Arjuna aszteroidaövből érkezik.
A Polaris Dawn küldetés alatt a Van Allen sugárzási övezetben is jártak az űrhajósok
A Polaris Dawn küldetés alatt a Van Allen sugárzási övezetben is jártak az űrhajósok
Véget ért az amerikai milliárdos és a SpaceX öt napos küldetése, amelynek során különleges űrsétát is tett a legénység és a Nemzetközi Űrállomásnál jóval magasabbra jutott a Crew Dragon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.