A Pfizer koronavírus vakcinája 95, a Modernáé 94,5, az AstraZenecáé 90 százalékban hatásos

2020 / 11 / 28 / Justin Viktor
A Pfizer koronavírus vakcinája 95, a Modernáé 94,5, az AstraZenecáé 90 százalékban hatásos
Szerencsére több gyógyszergyártónál is nagy erőkkel halad a koronavírus elleni vakcina fejlesztése, beszámolónkban összegeztük legfontosabb friss híreket.

Finisben a klinikai vizsgálatok

A Pfizer és a BioNTech a múlt héten szerdán jelentették be, hogy a Covid-19 oltóanyaguk 3. fázisú klinikai vizsgálatának frissített elemzése szerint a vakcina 95 százalékban hatékony. A vállalat november 20-án be is nyújtotta a sürgősségi felhasználásra vonatkozó engedélykérelmét az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához (FDA).

A Pfizer szerint a vizsgálat során 170 esetben fordult elő Covid-19 fertőzés a résztvevők között. Ezek közül 162 olyan betegeknél fordult elő, akik placebót szedtek, nyolc pedig olyanoknál, akik valódi oltást kaptak. Tíz eset bizonyult súlyosnak, ezek közül kilenc a placebo csoportban fordult elő.

Ez azt jelzi, hogy a vakcina véd a betegség leghalálosabb formái ellen. A Moderna a múlt hétfőn tette közzé jelentését, mely szerint, amely szerint oltóanyag jelöltjük 94,5 százalékos hatékonysággal rendelkezik.

A Pfizer állítása szerint a 65 évesnél idősebb embereknél a vakcina hatékonysága 94 százalékos. “Ez figyelemre méltó. Az influenza oltások során szerzett tapasztalatokból tudjuk, hogy oltásokkal ebben a korosztályban nagyon nehéz védelmet elérni" - mondta Akiko Iwasaki, a Yale immunológusa. Ebben a korcsoportban ugyanakkor magas a súlyos Covid -19 esetek kockázata, ezért a védelmük kritikus cél.

Egy november 23-án tett bejelentés szerint a brit Oxford Egyetem és az AstraZeneca által kifejlesztett Covid-19 vakcina átlagos hatékonysága 70,4 százalékon áll. A vizsgálatok során ugyanakkor a vakcina hatékonysága a beadott dózisoktól függően változott. Amikor két teljes adagot alkalmaztak egy hónapos különbséggel, a hatékonyság 62 százalék volt, de ez 90 százalékra emelkedett, amikor az oltást először fél adagban, majd teljes adagban adták be.

Oxford-AstraZeneca

Az oxfordi vakcinakísérletben több mint 23 ezren vettek részt az Egyesült Királyságban és Brazíliában. A vakcinát kapó résztvevőknél 30 esetben diagnosztizáltak Covid-19 fertőzést, szemben a placebót szedő 101 résztvevővel. A kutatásban érintett résztvevők között nem volt kórházi kezelésre szoruló vagy súlyos eset. A bevezetés hetek múlva kezdődhet el.

A klinikai tesztek során a Pfizer féle vakcina kapcsán nem merült fel komoly biztonsági aggály. A leggyakoribb mellékhatás a fáradtság és a fejfájás voltak. A sürgősségi felhasználási engedély (EUA) nem azonos a teljes jóváhagyással, a Moderna is csupán az EUA-ért folyamodott, és

november 26-án már be is jelentették az Európai Bizottsággal kötött előzetes szerződés jóváhagyását a Covid-19 (mRNA-1273) mRNS vakcina 80 millió darabos szállítására vonatkozóan.

A Covid-19  legtöbb kezelését egyébként először EUA keretében hagyják jóvá“Az FDA-nak óvatosabbnak kell lennie az EUA vakcinák esetében, mint a terápiás szereknél. Ezeket ugyanis egészséges embereknek adják be, nem pedig betegeknek. Mindig nagyobb teher, egy egészséges emberrel megtenni valamit, mintha olyan valakit kezelnénk, aki már beteg" - mondta el Alison Bateman-House, a NYU Grossman School of Medicine Népegészségügyi tanszékének bioetikusa és adjunktusa. Októberben az ügynökség fel is emelte a szükséges adatok megkövetelt mennyiségét, melyeket a vállalatoknak be kell nyújtaniuk, amikor EUA-t kérnek.

December 8-i, 9-i és 10-i ülésén az FDA oltástanácsadó bizottsága megvitatja majd a COVID-19 vakcinák sorsát, ezek a dátumok tehát valószínűleg fontos lépések lesznek az engedélyezési folyamatban. Az amerikai lakosság beoltása áprilisban kezdődhet - mondta Anthony Fauci, az Országos Allergiai és Fertőző Betegségek Intézetének igazgatója.

(Kép: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

A Bölcs Orr betanított kutyái másodpercek alatt diagnosztizálhatják a Covid-19 fertőzést. Ingyen A kutyák szaglása olyan kiváló, hogy könnyedén felismerhetik a koronavírus fertőzést, ha megfelelően kiképzik őket erre. Az ötlet olyan egyszerű, és olyan sok betegség diagnosztizálásában segítettek már eddig is a kutyák, hogy teljesen érthetetlen, miért csak most bukkant fel.

Új stratégia a Covid-19 ellen, az ehető tengeri moszat-kivonat még a Remdesivirt is felülmúlta. A dengue és a Zika ellen már bevált A koronavírus járvány kórokozója ellen nem csupán meglévő és új gyógyszerek, védőoltások kifejlesztésével küzdenek a kutatók, de a vírus teljes hatásmechanizmusát vizsgálva keresik a lehetséges beavatkozási pontokat, ha úgy tetszik, a réseket a pajzson. Szerencsére akad már ilyen, működő megközelítés is.

90 százalékban hatásos lehet egy koronavírus elleni oltás, de mínusz 70 fokon kell tárolni, az EU is venne belőle A Pfizer és a BioNTech gyógyszergyártó vállalatok Covid-19 vakcinajelöltje 90 százalékban hatékonyan védte meg az embereket a koronavírustól - tette közzé a két cég hétfőn. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) korábbi rendelkezése alapján az oltások jóváhagyásához legalább 50 százalékos hatékonyságra van szükség.


 


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.