A Bölcs Orr betanított kutyái másodpercek alatt diagnosztizálhatják a Covid-19 fertőzést. Ingyen

2020 / 11 / 15 / Justin Viktor
A Bölcs Orr betanított kutyái másodpercek alatt diagnosztizálhatják a Covid-19 fertőzést. Ingyen
A kutyák szaglása olyan kiváló, hogy könnyedén felismerhetik a koronavírus fertőzést, ha megfelelően kiképzik őket erre. Az ötlet olyan egyszerű, és olyan sok betegség diagnosztizálásában segítettek már eddig is a kutyák, hogy teljesen érthetetlen, miért csak most bukkant fel.

A kutyák alig tévednek

A The Sunday Times idézi egy nő esetét, aki bár negatív PCR-tesztet adott, a covid-kereső kutyák jelezték, hogy nagy valószínűséggel pozitív, vagyis a szervezetében már megtalálható a vírus. A nő pár nap elmúltával tüneteket is produkált, vagyis a kutyák helyes diagnózist adtak.

Dr. Hielm-Björkman finn kutató a finn "Bölcs Orr" (WiseNose) nevű Szaglás-diagnosztikai Szervezettől nemrég tért vissza egy konferenciáról, ahol egy kicsi, de egyre növekvő kutyás orvosi felderítéssel foglalkozó közösség munkatársaival tárgyalt. Franciaországtól Libanonon át az Egyesült Arab Emírségekig mindegyiküknek ugyanaz volt a tapasztalata:

a kutyáik majdnem 100 százalékosak, a Covid-19 fertőzés felderítésében.


Kössi kutya munka közben a repülőtéren. (Kép: Helsinki Airport)

20 éves tudás (hol volt ez tavasz óta??)

Az elmúlt 20 évben a tudósok kimutatták, hogy a kutyák rendkívüli módon képesek kiszimatolni a betegségeket. „A legtöbb betegségnek jellemző szaga van. A test reakciója, az anyagcsere változása, egyéni illatot áraszt ”- mondta el James Logan, a londoni Higiénés és Trópusi Orvostudományi Iskola munkatársa. A pandémia kezdetekor Logan professzor és kollégái már kutyákkal dolgoztak a malária észlelésén. "A tudomány még nem képes olyan érzékeny eszközöket létrehozni, mint az orruk" - mondta.

Logan professzor csapata a Medical Detection Dogs jótékonysági szervezettel kezdte meg a Covid-19 vizsgálatokat, és a finn kollégáikhoz hasonlóan reményeik szerint a kutyák elvégezhetik azt a tömeges szűrést, amelyet a laboratóriumi vizsgálatok még nem képesek.

A koronavírus az emberi szervezetbe kerülve csak néhány nap elteltével szaporodik el, így a megfertőződést követően adott labor teszteredmények félrevezetőek lehetnek, nem úgy azonban a kutyák diagnózisa. 

A kutyák ilyenkor sem kerülnek közvetlen érintkezésbe a betegekkel, a vizsgálat során a páciensek bőréről ronggyal letörölt mintát helyezik az állatok orra elé, hogy megszagolják azt. Ha a kutya jelez, vagy lefekszik a rongydarab elé, a minta pozitív lehet.


Kössi Covid-19 mintákat elemez a finnországi repülőtéren. (Kép: Helsinki Airport)

A The Guardian beszámolója szerint Helsinki repülőterén a Bölcs Orr kutyáival már folyamatban van a Covid-felismerésre betanított kutyák alkalmazása az érkező és távozó utasok ellenőrzésére. Négy kutya, ET, Kössi, Miina és Valo ellenőrizte őket, akiknek

mindössze 10 másodpercre volt szükségük egyetlen minta megvizsgálásához, és a kutatók felmérése alapján "szinte 100 százalékos pontossággal dolgoztak."

Finnországon kívül a nyár vége óta Szaúd-Arábiában folyik hasonló reptéri vizsgálat, de a kézenfekvő tanulságok miatt több európai ország is tervezi a hasonló kutyakiképzés és ellenőrzések bevezetését.

(Forrás: MedicalXpress,  Kép: )

Ez is érdekelhet:

Új magyar eredmény a koronavírus okozta tüdőhegesedés kezelésében

A Lázár-taxon fajai visszatértek a halálból, több tucat van belőlük

Hongkongban egy pomerániai törpespicc is megfertőződött a koronavírussal - a WHO ajánlást adott ki

 


 


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.