A Szaharából fut majd be a napenergia egy háromszáz lakosú brit faluba a világ leghosszabb víz alatti kábelein át

2021 / 10 / 02 / Bobák Zsófia
A Szaharából fut majd be a napenergia egy háromszáz lakosú brit faluba a világ leghosszabb víz alatti kábelein át
Marokkó déli részéről érkezik 3800 kilométer hosszú víz alatti kábeleken keresztül az energia Nagy-Britanniába az Xlinks megújuló forrásokkal foglalkozó cég tervei szerint.

Az Xlinks Marokkó-Egyesült Királyság Energia Projektjének értelmében még ebben az évtizedben kiépítenék azt az infrastruktúrát, amelyen keresztül lehetségessé válik, hogy a borús Nagy-Britanniába az állandóan napos Észak-Afrikából érkezzen az energia, méghozzá megújuló forrásokból. A cég elképzelése szerint 1500 négyzetkilométernyi területet fednek le napelemekkel és szélerőművekkel Afrikában, az itt megtermelt energiát pedig egyenesen a szigetországba szállítják majd 3800 kilométer hosszú víz alatti kábeleken át. Összesen négy HVDC (nagyfeszültségű egyenáramú) vezetékre van szükség az átvitelhez, az elsőt 2027-ben, a többit 2029-ben helyezik működésbe.

Az Xlinks már megegyezett a National Grid nemzeti áramszolgáltatóval arról, hogy a picike, 286 lakosú településen, Alverdiscottban megépítsék a szükséges átalakító állomásokat a Devonlive értesülései szerint. Az afrikai helyszínen, Marokkó Guelmim-Oued Noun régiójában, ami a Nyugat-Szaharával határos, összesen 10,5 gigawattos nap (7GW)-, és szélerőművet (3,5 GW) hoznak létre, ami fedezi hétmillió brit otthon áramszükségletét. Bár Marokkóban a napsütés hiánya nem jellemző és a szélerőművek is jól termelnek, de az időnkénti ellátásbeli egyenetlenségek kiküszöbölésére a telepen 20GWh/5GW-os akkumulátorok is tárolják az energiát.

Az Xlinks leírása szerint így 3,6GW energiát tudnak megbízhatóan szállítani több mint húsz órán át minden nap,

ebből pedig hétmillió otthont látnak el árammal. A teljes rendszer kiépülése után az ország energiaszükségletének 8%-át fedezi majd a Marokkó-Egyesült Királyság rendszer.

Hogy miért pont Marokkóra esett a választása a cégnek, azt elsősorban a hely természeti adottságaival magyarázzák: itt a világon a harmadik legmagasabb az értéke a vízszintes, a horizont síkjában érzékelhető besugárzásnak. A 200 négyzetkilométeres területen lefektetett napelemek a sok és erős napsütés hatására háromszor-ötször annyi energiát generálnak, mint amennyit Nagy-Britanniában tudnának termelni jóval borúsabb körülmények között. A kábelek exkluzív módon, csak a rendeltetési helyre, tehát az Egyesült Királyságba viszik az áramot, nem lesznek sem marokkói, sem az útba eső spanyol, portugál vagy francia hálózatokba bekapcsolva.

2018-ban egyébként Marokkó és Portugália között is megkezdődtek a tárgyalások egy jóval rövidebb, 250 kilométeres víz alatti kábelrendszer kiépítéséről, hogy a két ország megoszthassa egymással az erőforrásait, azt azonban mind a két irányba szállító hálózatnak tervezték, vagyis Portugália is adott volna el energiát az afrikai országnak. A Marokkót Spanyolországgal összekötő kábelek első három tagját pedig már 1997-ben beüzemelték, majd 2006-ban a második három (plusz egy tartalék) vezetéket is, ezeken azóta is szállítják az energiát az országok között és tervezik a hálózat kibővítését is, összesen 1,500 MW-os teljesítményűre.

(Electrek, Fotó: Wikimedia Commons)

További cikkek a témában:

Többet ártana, mint használna, ha napelemekkel pakolnánk tele a Szaharát A sivatagba napelemeket rakni jó ötletnek tűnhet, de ha túlzásba visszük, akár az Amazonas-medence is kiszáradhat miatta.
Geotermikus energiával készül majd a zöld rum Angliában Egy geotermikus erőmű veszteséghőjét használja fel a cornwalli rum-üzem.
Van egy európai ország, ami már idén 100%-ban megújuló erőforrásokból fedezheti az energiaszükségletét Skócia nagyon jó úton jár, hogy ők legyenek az első ilyen ország a világon.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.