Azokban az országokban, ahol mára ténylegesen beépült a köztudatba a CO2-kibocsátás mérséklésének, a zöld energia térnyerésének fontossága és úgy egyáltalán, a fenntarthatóság gondolata, minden üzleti területen előnyt jelent az ilyen szellemben történő gyártás, termelés, szolgáltatás. Még a rumgyártásban is!
A cornwalli (Anglia délnyugati csücske) °Celsius rumfőzde különlegessége, hogy a rumot előállító illetve hordókban érlelő üzem geotermikus energiával működik. Pontosan fog működni: egyelőre a tőke összegyűjtése folyik a vállalkozáshoz. És hát az erőmű sem dübörgött még fel teljesen. Az UDDGP (United Downs Deep Geothermal Power Project) néven zajló energetikai projekt célja Nagy-Britannia első mélyfúrásos geotermikus erőművének megépítése. A beruházás 2009 óta zajlik, idén kezd termelni. A projektet részben még EU-s fejlesztési pénzekből finanszírozzák. Az erőmű teljesítménye a tervek szerint három megawatt lehet, ami mintegy ezer háztartás számára elegendő. Meg egy rumüzemére.
A tervek (és a már meglévő helyi önkormányzati engedélyek) szerint a Celsius a termálvíz veszteséghőjével dolgozhat majd. A csővezetéken érkező forró víz hőenergiáját hőszivattyús technológiával koncentrálják a réz főzőüstöknél, a hordós érlelésnél pedig az érlelőkamrák stabil hőmérsékletét biztosítják a maradék hővel.
A Celsius projektje nem nevezhető nagyszabásúnak: mindössze hat állandó munkahely, köztük az új technológiával kapcsolatos kutatásokat végző állások) jön majd létre, ha megvalósulnak a tervek. Ugyanakkor ez a helyi energiatermelésre épülő kisvállalkozás, amely egy tradicionális iparágban az energetika változását kihasználva teremt teljesen új, a fenntarthatóság gondolatán nyugvó technológiai alapokat a működéshez, példaértékű lehet világszerte számtalan kisüzem folamatainak újragondolására.