Az új, mesterségesen előállított kalcium-szulfát-dihidrát nemcsak megfelel a kötőanyagokra vonatkozó ipari előírásoknak, de bizonyos tulajdonságaiban még túl is szárnyalja a természetes alapanyagból készült gipszét.
A szintetikus gipszet egy orosz, belarusz és ír kutatókból álló csapatnak sikerült létrehoznia, az anyag összetételét pedig vegyi üzemek hulladékából származó kénsav, hozzáadott víz, valamint szintén ipari hulladékból származó mészkőtörmelék adja, az így született anyag kilencvenöt százaléka pedig szintetikus gipsz – írja az Eurekalert.
A kutatócsoport összesen három, egymástól különböző gipszet készített: építkezési anyagot, anhidritet és nagy erősségű típust, ez utóbbi előállításához autoklávot használtak, míg az előző kettőhöz hagyományos gipsz-előállítási módszereket.
Az újonnan megalkotott eljárás előnye a természetes kőzetből történő előállítással szemben a jelentős energiamegtakarítás: az új módszer esetén ugyanis azonnal elkészül a porított végtermék, így megspórolható a gipszkőzet zúzásának meglehetősen energiaigényes folyamata.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a szintetikus gipsz olcsóbb lesz,
ráadásul a melléktermékekből, hulladékokból való előállítás olyan országokban is megoldhatóvá válik, ahol egyébként nincs természetes, bányászható gipszkőzet.
A gipszkőzet egyébként az evaporitok csoportjába tartozik, az elpárolgó tengervízből keletkeznek, így például a Földközi-tenger öt-hatmillió évvel ezelőtti részleges kiszáradása során vastag gipszréteg keletkezett a környező területeken. A kutatók akkor eleve a keletkező rétegeknek köszönhetően jöttek rá, hogy véget ért egy kiszáradásos időszak, amely később a messinai sókrízis nevet kapta.
(A cikkben szereplő fotók illusztrációk, forrásuk: Pixabay)