A T-sejtek újraprogramozása lehet a csontvelődaganat kezelésének a kulcsa

2022 / 12 / 19 / Bobák Áron
A T-sejtek újraprogramozása lehet a csontvelődaganat kezelésének a kulcsa
Erre utal legalábbis az a két tanulmány, amelyeket szinte egyidőben tettek közzé a csontvelődaganatok különböző fajtáinak klinikai kezeléséről.

A daganatos megbetegedések kezelésével kapcsolatban szinte naponta érkeznek friss fejlemények, olyan viszont ritkán fordul elő, hogy egy időben két, rendkívül biztató kezelésről is érkezik hír. A két szóban forgó esetben ráadásul nagyon hasonló módszerrel, az úgynevezett T-sejtek újraprogramozásával sikerült áttörést elérniük a kutatóknak, ami a jövőben egyre szélesebb körben válhat elterjedtté.

Bár a daganatos betegségeknek számtalan különböző formája van, az alapvető problémát minden esetben az okozza, hogy az immunválaszban résztvevő fehérvérsejtek, azaz a T-sejtek vagy T-limfociták nem képesek felismerni a rákos sejteket, így pedig nem is pusztítják el azokat. A kutatók régóta kísérleteznek olyan módszerekkel, amelyek segítségével kiválthatnák a megfelelő immunválaszt anélkül, hogy az immunsejtek az egészséges sejtekben is kárt tennének; ennek egyik lehetséges módja, hogy megtanítják a T-sejteknek, hogy mely sejteket kell elpusztítaniuk.

A Londonban található Great Ormond Street-i Gyermekkórházban májusban kezdtek meg egy egészen újszerű kezelést egy olyan 13 éves páciensnél, aki gyógyíthatatlan T-sejtes leukémiában (vagyis csontvelődaganatban) szenvedett. Ennél a betegségnél maguk a T-limfociták válnak daganatossá, Alyssa esetében pedig sem a kemoterápia, sem pedig a csontvelőátültetés nem hozta meg a remélt eredményt. Az orvosok ezután döntöttek úgy, hogy genetikailag módosított T-sejteket (úgynevezett CAR T-sejteket) juttatnak a lány szervezetébe, amelyek képesek arra, hogy azonosítsák a rákos sejteket. A kórház beszámolója szerint Alyssa mindössze 28 nappal később már tünetmentes volt, egy újabb csontvelőátültetést követően pedig hat hónappal a kezelés után már otthon lábadozik, és jó úton tart a teljes felépülés felé.

Legalább ilyen ígéretes eredményekre jutott a New York-i Mount Sinai Kórházban elvégzett kísérlet is, amelynek során a Tisch Cancer Institute kutatóinak bispecifikus antitestekkel sikerült figyelemreméltó eredményt elérniük csontvelődaganatos betegeknél. A kórházban olyan plazmasejtes mielómában szenvedő betegeket kezeltek, akik korábban már legalább három kezelésen átestek tartós eredmény nélkül, közülük 143-an hetente kapták a kísérleti kezelést, 145-en pedig kéthetente, de nagyobb dózisban.

A Talquetamab elnevezésű kezelés során a T-sejteket úgy programozták, hogy azok képesek legyenek felismerni a csak a rákos sejtek felületén található GPRC5D receptorokat, így a betegek immunrendszere már képes volt célbavenni a rákos sejteket. Az eredmények igencsak biztatóak, hiszen a második klinikai fázisban a betegek 73%-a reagált a kezelésre, közülük 30%-nál teljesen eltűnt a daganat, míg összesen 60%-nál a daganat jelentős zsugorodását figyelték meg. Ez természetesen még nem jelenti azt, hogy a kutatóknak sikerült megtalálniuk a csontvelőrák ellenszerét: ahogy arról Dr. Ajai Chari, a kísérlet vezetője beszámolt, a tumorsejtek kezelésre adott válaszának medián értéke 9,3 hónap volt, ami azt jelenti, hogy ezután az idő után a rákos sejtek többé nem reagálnak az eljárásra. Az újabb kezelési lehetőség azonban kiterjesztheti a várható túlélést a betegeknél; ez jelenleg ötéves időtávban 45, míg tízéves időtávban mindössze csak 30% a mielóma multiplex esetében.

(Borítókép: Great Ormond Street Hospital for Children)

Jelentősen növelheti a rákbetegek kezelésének hatékonyságát egy új magyar eljárás A Neumann Labs jövő héttől elérhető onkológiai tesztje képes kimutatni, hogy melyik kemoterápiás szer lesz a leghatékonyabb a tüdőrákban szenvedő betegek kezelésére.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.