Jelentősen növelheti a rákbetegek kezelésének hatékonyságát egy új magyar eljárás

2022 / 09 / 22 / Bobák Áron
Jelentősen növelheti a rákbetegek kezelésének hatékonyságát egy új magyar eljárás
A Neumann Labs jövő héttől elérhető onkológiai tesztje képes kimutatni, hogy melyik kemoterápiás szer lesz a leghatékonyabb a tüdőrákban szenvedő betegek kezelésére.

"A tüdődaganatoknál az egyik fő kezelési lehetőséget a kemoterápia jelenti, azonban ez az eljárás sajnos csak az esetek 20-25 százalékában hatásos. Ez azért van, mert a tumorok különbözőek, így egy kemoterápiás szer az egyik páciens számára a gyógyulást jelentheti, míg másik beteg esetében hatástalan marad" - magyarázza a cég által kiadott közlemény, amely szerint a most bevezetett új onkológiai teszt lehetőséget biztosít arra, hogy megállapítsák, egy-egy beteg számára melyik szer biztosítja a legnagyobb valószínűséggel a sikeres kezelés esélyét.

Ez Magyarországon különösen létfontosságú kérdés, hiszen az Európai Rákinformációs Rendszer (ECIS) statisztikái szerint lakosságarányosan az egész Európai Unióban Magyarországon a legmagasabb a tüdőrák miatti halálesetek száma, 2020-ban százezer lakosból 88,3 vesztette életét a betegség miatt. Az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján tavalyelőtt összesen 10 274 esetet diagnosztizáltak hazánkban, és 8920 ember halt meg tüdőrákban.

Néhány csepp vérből, már korai stádiumban kimutatható lehet a tüdőrák egy új eljárással A Massachusetts General Hospital kutatói által kikísérletezett eljárással a veszélyes betegség jóval korábban kimutatható lehet, javítva a betegek túlélési esélyét.

"A tüdőrák kezelési stratégiájának kialakításában egyaránt figyelembe kell venni a daganat típusát, stádiumát, nagyságát és elhelyezkedését" - írja a Neumann Labs, hozzátéve, hogy az ilyen esetekben az egyik fő kezelési lehetőséget a kemoterápia jelenti, amelynek célja, hogy megállítsák a rákos sejtosztódást a daganat szaporodását befolyásoló készítményekkel. Ilyen szerből ugyanakkor többféle is rendelkezésre áll, és mivel mindeddig nem volt rá lehetőség, hogy megállapítsák, hogy egy adott beteg számára melyik lesz hatásos, így a kemoterápia hatékonysága is igen alacsony volt. Ezen változtathat a Neumann Labs által kifejlesztett onkológiai teszt, a Neumann LiA, amely már a jövő héttől az orvosok rendelkezésére áll, és mindössze tíz nap alatt képes megbízható eredményt adni.

A teszt során először szövetmintát vesznek a tumorból, az ebből kinyert sejtekből pedig laboratóriumi körülmények között olyan háromdimenziós szövetmodelleket építenek fel, amelyek hűen modellezik a tumor természetes közegét. A szövetkomplexumokat ezután elkezdik tesztelni a kezelőorvos által alkalmasnak vélt kemoterápiás szerekkel, így mérve és rangsorolva azok hatékonyságát. "A háromdimenziós rendszerekben a sejtek az élő emberi szövetekhez nagyon hasonlóan reagálnak, ezért az ilyen eljárásokból levonható következtetések sokkal pontosabb képet adnak a majdani élettani hatásokról, mint más módszerek" - mondta el az eljárásról Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezetője, hozzátéve, hogy ezzel a betegek nem csak időt nyerhetnek, de mentesülnek a számukra felesleges vagy kevéssé hatékony kezelés toxikus mellékhatásaitól is.

A cég a honlapján ezzel együtt felhívja rá a figyelmet, hogy elképzelhető, hogy a teszt eredményétől függetlenül a kezelőorvos végül más terápia mellett dönt, aminek logikus oka van. "Mivel a teszt a beteg tumorára fókuszál, ezért a terápia kiválasztásakor a beteg egyéb szöveteire, komorbiditására (társuló betegségek, egyéb rendellenességek) való hatását nem veszi számításba. Így előfordulhat, hogy az onko-team végül – teljesen helyénvalóan – nem az első helyre rangsorolt terápiát alkalmazza a páciensnél, hanem azt, amely a beteg számára hatás és mellékhatás szempontjából a legracionálisabb" - írják. Bár a LiA teszt egyelőre csak tüdőrák tesztelésére alkalmas, de a vállalat hosszútávú célja az, hogy a technológia a későbbiekben minden szolid tumor esetében elérhető legyen, így már emlőrákra és egyéb ráktípusokra is fejlesztés alatt áll hasonló módszer. A tüdőrákra kifejlesztett teszt ára 790 000 vagy 990 000 forint attól függően, hogy hány típusú kemoterápiás szer vagy szerkombináció személyre szabott hatékonyságát vizsgálják meg.

A Neumann Labs nem most hívta fel először magára a figyelmet, hiszen a pécsi biotechnológiai vállalat a koronavírus-járvány során is számos eredményt tudott felmutatni. Többek között ők azonosították Magyarországon elsőként a vírus dél-afrikai variánsát valamint a jelenleg is domináns omikront is. Ezt megelőzően szintén a Neumann Labs fejlesztette ki azt a HPV-tesztet, amelyet ma a magyar orvosok nagy része használ, emellett pedig egy olyan, otthon is elvégezhető HPV-tesztet is kidolgoztak, amely nem csak a fertőzést, de annak típusát is segít megállapítani.

(Borítókép: Justin Sullivan/Getty Images)

Tizennyolcból tizennyolc betegnél hatásos volt egy új kísérleti rákkezelés A világon számos klinikai tesztet végeznek a daganatos betegségek kezelésére, de olyan, hogy egy kísérleti eljárás minden betegnél működjön, eddig nem igazán történt.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.