Amint arról a Rakétán beszámoltunk, a francia Nemzeti Frekvencia Ügynökség (ANFR) ideiglenesen kivonta a kereskedelmi forgalomból az iPhone 12-es szériát, mert az "nem felel meg az európai szabályozásnak". Ez annyit jelent, hogy a készülék fajlagos elnyelési rátája (specific absorption rate, SAR) magasabb a megengedettnél, azaz több elektromágneses energiát nyel el miatta az emberi test, mint szabadna. Az iPhone 12, de az iPhone 14 és a Samsung Galaxy S23, vagy a OnePlus 11 esetében is ez az érték, fülhöz érintett mobil mellett, 1 Watt/kg, ami "C" besorolást jelent az A-tól E-ig terjedő skálán. Elsőre az sem volt világos, hogy mivel lehet gondja a franciáknak, hiszen az országban 2021-ben megvizsgálták és megfelelőnek találták az iPhone 12 sugárzási értékeit.
Most már tudjuk, hogy egészen pontosan milyen értéket kifogásolt az ANFR.
A TechCrunch cikke szerint a hatóság a hagyományos, a fejhez tartott telefont imitáló mérések mellett azt is ellenőrzi, hogy a végtagjainknak nem kell-e nagyobb sugárzást elnyelniük a kelleténél. Itt a határérték magasabb, 4 Watt/kg, azonban az iPhone 12 esetében 5,74 Watt/kg értéket mértek.
Azt az illetékes francia miniszter is jelezte, már az első megszólalásaiban, hogy ahhoz, hogy a telefon megfeleljen a szabályozásnak, nem fog kelleni a felépítésén változtatni, elég lesz frissíteni az azon futó szoftvert. Az Apple a közleménye alapján egyetért a politikussal: "Ki fogunk adni egy szoftverfrissítést a Franciaországban lévő felhasználóinknak, hogy megfeleljünk a hatóság által alkalmazott protokollnak. Ez egy különleges tesztelési eljárás, és nem biztonsági kockázat miatt történik" - emelte ki a hírügynökségeknek eljuttatott nyilatkozat. Kérdés, hogy miután több európai ország vizsgálódni kezdett a francia bejelentést követően, megelégednek-e azzal, hogy csak Franciaországban változtat a telefonok működésén az Apple.
(Borítókép: N.Tho.Duc/Unsplash)