Az erőművek építésére és üzemeltetésére specializálódott német energiaszolgáltató, az RWE valamint a BASF vegyipari vállalat együttműködési megállapodást kötött olyan fejlesztések megvalósításáról, melyek a vegyipar CO2-kibocsátásnak csökkentését szolgálják. A két cég pénteken mutatta be közös projektjük tervét, mely szerint az RWE két gigawatt kapacitású tengeri szélerőmű-parkot épít, amely zöld energiát biztosít a BASF ludwigshafeni üzemegysége számára.
A tervek szerint 2030-ra felépülő új szélturbina-parkból érkező évi 7500 GWh-nyi zöld energia 80%-át közvetlenül használják fel a gyártási eljárásokban a BASF-nél. A zöldáram a jelenlegi fosszilis forrásokból származó energiát váltja ki olyan petrolkémiai műveleteknél, mint például a szénhidrogének krakkolása vagy a metán pirolízise.
Utóbbi művelet során a metánból nagy tisztaságú szén és hidrogén keletkezik. A szén felhasználható a bányászati tevékenységből származó szén kiváltására (például az acéliparban), a hidrogén pedig mehet ahhoz a többi zöld hidrogénhez, amit a szélturbinák energiájából vízből állítanak majd elő.
Az energia maradék 20 %-át ugyanis zöld hidrogén (megújuló energiával végzett vízbontással készülő, CO2-emisszió mentesen gyártott hidrogén) előállítására használják. A hidrogén pedig a jövő egyik fontos köztes energiatárolója a háztartási és ipari energetika illetve a közlekedés számára.
Ha minden jól megy, 2030-tól, az új szélerőművek termelésének felfuttatásától kezdve a ludwigshafeni BASF-üzem önmagában 2,8 millió tonnával csökkenti éves CO2-kibocsátását, de az új zöldenergia-kapacitás ezen felül még egymillió tonna szén-dioxid emisszióját tünteti el a német gazdaságból. A fejlesztéshez a két nagyvállalat nem használ fel állami forrásokat.