A Z-generáció tervezheti meg a jövőt

2025 / 02 / 18 / Bobák Zsófia
A Z-generáció tervezheti meg a jövőt
Hogyan jelezhetők előre a világjárványok? Megelőzhetők-e a súlyos betegségek? Mi teszi élhetőbbé a városokat? A fiatalok adhatják meg a választ.

A Bosch és a Richter 2024-ben indította útjára a Bosch×Richter Ipari Innovációs Díj pályázatát, amelynek keretében azokat a fiatal innovátorokat keresik, akik újszerű ötletekkel tudnak előállni két tudomány-, illetve technológiai terület, a közlekedés/mobilitás és az egészségügy terén. A díj célja az, hogy a felsőoktatási intézmények hallgatóinak platformot biztosítson a jövőbe mutató ötleteik bemutatásához, emellett felhívja a figyelmet az általuk prezentált innovatív megoldásokra, de az is lényeges szempont, hogy ne csak kreatív ötletek, hanem akár a való életbe átültethető megoldások szülessenek, amelyek jobb és élhetőbb hellyé tehetik az egész világot.

"A Bosch csoportnál olyan innovációkat keresünk, amelyektől biztonságosabb, kényelmesebb, jobb lesz az életünk és javul az életminőség."

- mondta el tavaly a díj kapcsán Bodó Teodóra, a a Bosch csoport kommunikációs és kormányzati kapcsolatok igazgatója Magyarországon és az Adria régióban, hozzátéve, hogy az Innovációs Díj nyertesei is azok lehettek, akiknek az ötleteire lehet építeni.

A pályázók közül a tavalyi évben többen is nyereményekkel térhettek haza, mivel egyéni és csapat győzteseket is hirdettek:

  • az egyéni mobilitási kategória első helyezettje Teket Ádám lett az Urban Oasis 2030 terveivel, ami egy terrakotta hűtőfallal, párafúvókákkal, zöld tetővel és szellőző nyílásokkal ellátott moduláris pavilonrendszer a városi hőszigetek ellen
  • a mobilitás csapatgyőztesei Markovics Ádám Belkovics Fanni és Mező-Kerekes Márk, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Budapesti Gazdasági Egyetem hallgatói lettek mezőgazdasági gépekhez adaptált önvezető rendszerükkel, amelyet a versenyautókhoz fejlesztett önvezető megoldások alapján készítettek el
  • az egészségügy csapat kategóriában az első helyet Lőrincz Fanni és Szőnyi Balázs szerezték meg, akik a REMI elnevezésű mesterséges intelligencia rendszert hozták létre a pszichés betegségek megelőzésére és kezelésére

A két cég idén is kihirdette a Bosch×Richter Ipari Innovációs Díjat, a tematika idén a Láss a jövőbe! lett, a pályázóknak pedig ennek jegyében a közlekedés és a gyógyítás jövőbeni kihívásainak felismerése és friss, újító megoldások megtalálása a feladata.

Hogyan jelezhetők előre a világjárványok? Megelőzhetők-e a súlyos betegségek? Miben segíthet a távgyógyítás? Mitől lesznek élhetőbbek a városok? Mi lehet a jövő üzemanyaga? Mivel tehető biztonságossá az önvezetés és a közlekedés?

Többek között ezek azok a nagy kérdések, amelyekre választ várnak a szervezők, a legjobb ötleteket pedig idén is, akárcsak tavaly egy szakértőkből álló zsűri értékeli majd. A zsűri tagjai Polgár Judit, nemzetközi sakknagymester, a sakktörténet legjobb női játékosa, Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. Csoportszintű PR, CSR és kormányzati kapcsolatok főosztályának vezetője, Dr. Lendvai Balázs, a Semmelweis Egyetem Richter Tanszékének vezetője, a Richter Gedeon Nyrt. Farmakológiai és gyógyszerbiztonsági kutatási főosztályának vezetője, Bodó Teodóra, a Bosch csoport kommunikációs és kormányzati kapcsolatok igazgatója Magyarországon és az Adria régióban, valamint Pótsa Mátyás, a magyarországi Bosch csoport innovációs ökoszisztéma vezetője.

A pályázatra 2025. május 15-ig éjfélig bárki jelentkezhet, aki a hazai felsőoktatásban tanul és vannak érdekes meglátásai vagy találmányai a megadott témakörökkel kapcsolatban, a nyertesek pedig a pályaműveiket a Bosch×Richter Innovátorok Napján mutathatják majd be 2025 szeptemberében. Az első helyezettek pénznyereményt is nyernek, az egyéni pályázók nettó 1 millió forint, a maximum három fős csapatok pedig tagonként nettó 500 ezer forint díjazásban részesülnek.

“A minket körülvevő bizonytalanság ellenére a fejlődés kulcsa az, hogy időben felismerjük a jövő trendjeit és erre alapozzuk fejlesztéseinket.

Arra szeretnénk bíztatni a fiatalokat, hogy kreatív ötleteikkel velünk együtt tegyenek a holnapért” – mondta el Bodó Teodóra.

Bár a nap mint nap születő előremutató ötletek sokaságából csak kevés válik igazán sikeres találmánnyá - hangzott el a tavalyi Innovátorok Napján - de mégis fontos invesztálni az innovációkba, elvégre az újítások oldhatják meg azokat a problémákat, amellyel ma még küzd a világ vagy éppen azokat, amelyek 5-10 év múlva várnak majd az emberiségre. A Z-generáció friss lendületet adhat az innovációnak, elvégre közülük kerülnek ki a fiatal munkavállalók, illetve azok, akik még az egyetemi tanulmányaik közben motiváltak az újszerű nézőpontok elsajátítására, és ezzel inspirálhatnak másokat is.

(Fotó: Bosch, Hellio42/Pixabay)


Fantasztikus világok rejlenek az emberi testben, amelyek igazi szupraorganizmussá tesznek minket
Fantasztikus világok rejlenek az emberi testben, amelyek igazi szupraorganizmussá tesznek minket
A kutatók szerint az emberi test valójában annál is komplexebb, mint amilyennek korábban gondolták - a sejtjei szoros együttműködésben működnek a mikrobiális sejtekkel, egy elválaszthatatlan egységet alkotva.
116 éves korában halt meg a világ legidősebb embere
116 éves korában halt meg a világ legidősebb embere
Tomiko Itooka már nem érte meg 2025 beköszöntét, december 29-én elhunyt egy idősek otthonában.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.