A Jupiter üstökös-családjához (naptávolban a Jupiter pályája közelében húzódik a pályája) tartozó 46P/Wirtanen-üstökös 2018. december 16-án 11,6 millió km-re, tehát a Föld-Hold közepes távolságának mintegy harmincszorosára közelítette meg a bolygónkat, ami történelmi közelségnek számított. Az üstököst ekkor figyelték meg a Keck Obszervatórium (Hawaii-szigetek) Near-Infrared Spectrograph (NIRSPEC) infravörös távcsövével, amihez a megfigyelési időt a NASA biztosította – áll az űrhivatal honlapján.
A NIRSPEC méréseinek az elemzése pedig mostanra készült el, és ezek két meglepő eredményről is tanúskodnak. A 2018. december 17-18-án rögzített spektrumon elég sok molekulát sikerült kimutatni: a vízen kívül acetaldehidet, etánt, hidrogén-cianidot, ammóniát, formaldehidet, valamint metanolt metil-alkoholt azonosítottak a kutatók. Az első érdekesség pedig, hogy a metil-alkoholnak aránya nem csak a vízhez képest magas az üstökösön, de az aldehidekhez képest is. Ez azért fontos, mert a Wirtanen a Naprendszer ősködében alakult ki, és ezért ebből az arányból következtethetünk arra, hogy az ősködben a szén, a hidrogén, valamint az oxigén miképpen oszlott el.
Emellett azonban egy másik különlegességre is fény derült: alapesetben minél közelebb kering a Naphoz egy üstökös, a magjában található fagyott részecskék felmelegednek és elpárolognak – tehát jégből egyből gáz-halmazállapotúakká válnak, és a köztes folyékony halmazállapotot átugorják. Ezt a folyamatot kigázosodásnak nevezik, és ennek eredménye az üstökös kómája, tehát az üstökösök magja körül keletkező ködszerű gázfelhő. Ahogy pedig az égitest még közelebb kerül a Naphoz, a Napból áradó sugárzás „letolja” a kóma egy részét, és így alakul ki a csóva. A Wirtanen érdekessége, hogy a Napon kívül valami másféle folyamat is melegíti ezt az égitestet, mivel a kómában lokális hőmérsékleti kiugrásokat is azonosítottak.
A jelenségre több magyarázat is lehetséges: a Nap sugárzása a maghoz közeli, sűrűbb kómában ionizálja az atomokat, aminek eredményeként nagy sebességű elektronok áradnak ki, és amikor ezek egy másik molekulával ütköznek, átadhatják neki a mozgási energiájuk egy részét, ami hővé alakul. A másik teória szerint az üstökösről jégdarabok válnak le, amelyek a magtól távolabb szublimálnak, vagyis ebben az esetben is a magtól távol jelenik meg az energia.
További érdekesség, hogy a kutatók összevetették a mostani színképi megfigyeléseket a Hartley-üstökösnek a NASA EPOXI (korábban Deep Impact) űrszondája által rögzített adataival, és kiderült, hogy mindkettőben magas a metil-alkoholnak a vízhez viszonyított aránya, ami ráadásul független a két égitest Naptól mérhető távolságától is – vagyis az üstökösök kémiai összetételének egy új osztályozási lehetősége is felmerül.
(Kép: AWirtanen-üstökös 2018. december 16-án, forrás: NASA)