Ai-Da robotot Aidan Meller, több brit művészeti galéria igazgatója álmodta meg, mint az első robotművészt, ami mesterséges intelligenciával felvértezve készít festményeket és más alkotásokat. A projekt célja, hogy a humanoid segítségével demonstrálják az MI képességeit, illetve hogy feltérképezzék, vajon a mesterséges rendszerek által kitalált és megvalósított kreációk tényleg művészetnek tekinthetőek-e. Ez persze nagyban függ a közönség megítélésétől, de a legújabb fejlemények fényében úgy tűnik, van kereslet és érdeklődés az MI/robotok által létrehozott művekre az emberek részéről.
Ai-Da az idei évben készítette el az Alan Turing matematikusról festett portréját, amelyen az arcképet sajátos, modern stílusban konstruálta meg. A CNN beszámolója szerint gép általában a Mellerrel folytatott beszélgetések után készíti el műveit, ez esetben Alan Turing, a modern számítógép-tudomány atyja adta az ihletet, akit Ai-Da "szeretett volna" megfesteni. A robot több festményt is kreált az arc egyes részeiről, amelyeket attól függően formált meg, hogy az algoritmusai hogyan értelmezték a képet, majd ezekből a részletekből illesztette össze a végeredményt. Az eredeti képet a humanoid kis méretben tudta csak megfesteni a fizikai korlátai miatt, de az árverésre egy felnagyított verziót küldtek.
The auction for AI GOD by Ai-Da on Sotheby's just ended for a breathtaking 1.1 million USD.
— AI GOD by Ai-Da (@AIGOD_Aida) November 7, 2024
Estimated price: 120-180.000USD
To put this into perspective, in the same auction "DOOM Party" by XCOPY reached a highest bid of 750.000USD with an earlier estimated price of… pic.twitter.com/ObTFUlUZGH
A Sotheby's által megrendezett árverésen Ai-Da műve végül a becsültnél jóval magasabb áron, több mint 1 millió dollárért (380 millió forint) kelt el. A robot korábban már állított ki képet Ada Lovelace-ről és saját magáról is az AI for Good eseményen Genfben. A Sotheby's bemutatása alapján a Turingról szóló kép stílusa Picasso Guernicáját és Doris Salcedo Atrabiliarios című műalkotását idézi a széteső, fragmentált esztétikájával, sőt, egyenesen Edvard Munch kifejezésmódjához hasonlítja a kép küllemét. A gép azonban valóban szerezhetett ihletet akár ezektől a művészektől is, elvégre a mesterséges intelligencia betanításához sokféle forrást használnak a fejlesztők.
"Ai-Da létezése egy olyan társadalom kommentárja, amelyben a digitális személyiségek alakítják a döntéseinket és perspektíváinkat,
illusztrálva a komplex és sokszor homályos realitását az algoritmusok irányította életnek." - fogalmaz az aukciósház.
(Fotó: Sotheby's)