Alan Turing a mesterséges intelligencia isten egy gép szerint és bizarr módon örökítette meg

2024 / 11 / 09 / Bobák Zsófia
Alan Turing a mesterséges intelligencia isten egy gép szerint és bizarr módon örökítette meg
Ai-Da képe a vártnál sokkal magasabb áron, 380 millió forintért kelt el egy árverésen.

Ai-Da robotot Aidan Meller, több brit művészeti galéria igazgatója álmodta meg, mint az első robotművészt, ami mesterséges intelligenciával felvértezve készít festményeket és más alkotásokat. A projekt célja, hogy a humanoid segítségével demonstrálják az MI képességeit, illetve hogy feltérképezzék, vajon a mesterséges rendszerek által kitalált és megvalósított kreációk tényleg művészetnek tekinthetőek-e. Ez persze nagyban függ a közönség megítélésétől, de a legújabb fejlemények fényében úgy tűnik, van kereslet és érdeklődés az MI/robotok által létrehozott művekre az emberek részéről.

Ai-Da az idei évben készítette el az Alan Turing matematikusról festett portréját, amelyen az arcképet sajátos, modern stílusban konstruálta meg. A CNN beszámolója szerint gép általában a Mellerrel folytatott beszélgetések után készíti el műveit, ez esetben Alan Turing, a modern számítógép-tudomány atyja adta az ihletet, akit Ai-Da "szeretett volna" megfesteni. A robot több festményt is kreált az arc egyes részeiről, amelyeket attól függően formált meg, hogy az algoritmusai hogyan értelmezték a képet, majd ezekből a részletekből illesztette össze a végeredményt. Az eredeti képet a humanoid kis méretben tudta csak megfesteni a fizikai korlátai miatt, de az árverésre egy felnagyított verziót küldtek.

A Sotheby's által megrendezett árverésen Ai-Da műve végül a becsültnél jóval magasabb áron, több mint 1 millió dollárért (380 millió forint) kelt el. A robot korábban már állított ki képet Ada Lovelace-ről és saját magáról is az AI for Good eseményen Genfben. A Sotheby's bemutatása alapján a Turingról szóló kép stílusa Picasso Guernicáját és Doris Salcedo Atrabiliarios című műalkotását idézi a széteső, fragmentált esztétikájával, sőt, egyenesen Edvard Munch kifejezésmódjához hasonlítja a kép küllemét. A gép azonban valóban szerezhetett ihletet akár ezektől a művészektől is, elvégre a mesterséges intelligencia betanításához sokféle forrást használnak a fejlesztők.

"Ai-Da létezése egy olyan társadalom kommentárja, amelyben a digitális személyiségek alakítják a döntéseinket és perspektíváinkat,

illusztrálva a komplex és sokszor homályos realitását az algoritmusok irányította életnek." - fogalmaz az aukciósház.

(Fotó: Sotheby's)

Először szólalt fel egy humanoid a parlamentben és egyből el is aludt "Velem is elő szokott fordulni" - reagált egy képviselő a robot viselkedésére.


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.