Az FBI mellett a Kiberbiztonsági és Infrastruktúra Ügynökség (CISA) és a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) jegyzi azt a dokumentumot, amely részletezi az akciókról szerzett információkat - számolt be a The Verge. A dokumentum szerint a Védelmi Minisztérium olyan minősített vállalkozóit és alvállalkozóit vették célba az oroszok, amelyek fegyverek és rakéták fejlesztésével, repülőgépek, valamint megfigyelésre és kommunikációra használt eszközök tervezésével foglalkoznak. A megbízóik közt a hadsereget, a haditengerészetet, a légierőt és az űrhaderőt is megtalálni.
"Alapos betekintést nyerhettek a hadieszközök fejlesztésébe, a bevezetésük időzítésébe, a járművek felépítésébe és a kommunikációs infrastruktúrába"
- fogalmaz a közlemény. "A dokumentumok és emailek megszerzésével az ellenségeink módosíthatják haditerveiket és prioritásaikat, gyorsíthatnak a technológiai fejlesztéseiken, értesíthetnek politikusokat az USA szándékairól, és megkereshetnek forrásokat beszervezési céllal". Az elkövetők módszerei nem újak: nyers erővel, vagyis rengeteg jelszó és felhasználónév kipróbálásával, valamint célzott phishing emailekkel szereznek hozzáférést a hálózatokhoz, majd ismert rendszerhibák kihasználásával gondoskodnak arról, hogy egyre több fájlhoz juthassanak hozzá. A hatóságok szerint legalább fél évig volt szabad bejárásuk a rendszerekbe.
A The Verge kiemeli, hogy ritka, hogy az amerikaiak nem általánosan "állami segítséggel működő hekkerekként", hanem kifejezetten oroszokként hivatkoznak az elkövetőkre. Amint arról a Rakétán többször beszámoltunk, az Oroszország és a NATO közötti feszültség egyre gyakrabban eredményez kibertámadásokat is: Fehéroroszországban például oroszellenes hacktivisták bénították meg a vasút weboldalát, míg Ukrajnában a hadsereg és a bankok weboldalait és szolgáltatásait érte támadás.
(Borítókép: Pixabay)