Amerikai parancsnokkal és indiai pilótával utazik együtt Kapu Tibor az ISS-re, de azt még nem lehet tudni, hogy mikor

2024 / 08 / 05 / Bobák Zsófia
Amerikai parancsnokkal és indiai pilótával utazik együtt Kapu Tibor az ISS-re, de azt még nem lehet tudni, hogy mikor
Az Axiom Space Ax-4 küldésének parancsnoka Peggy Whitson lesz, Kapu Tibor társai pedig egy lengyel és egy indiai űrhajós.

Az Axiom Space Ax-4 missziójának keretében fog eljutni a HUNOR program kiválasztott űrhajósa, Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomásra, ahol több mint egy hetet tölt el különféle tudományos kísérletek elvégzésével a többi asztronautával együtt. A küldetésen részt vevő magyar űrhajós személye mellett hosszú kiválasztási procedúra folyamán döntött a Program Irányító Testülete, akik május 26-án este hozták meg a végső döntést - ennek értelmében Kapu Tibor lesz Magyarország új kutatóűrhajósa és Cserényi Gyula a tartalékos űrhajós.

A kutatóűrhajós, azaz az Axiom Space leírása szerint a küldetés-specialista az Ax-4 misszió során jut el a Nemzetközi Űrállomásra, aminek legénységi tagjait hivatalos közleményben most mutatta be az Axiom Space. Eszerint a küldetés parancsnoka Peggy Whitson lesz, a pilóta az indiai Shubhanshu Shukla és a két küldetés-specialista Kapu Tibor, valamint a lengyel Sławosz Uznański, aki az ESA kiválasztási programjának köszönhetően került be a küldetésre. Shukla az Indiai Légierő tesztpilótája, aki 2018-ban jelentkezett űrhajósnak, a gyakorlati idejét Oroszországban töltötte és ő lesz az első indiai űrhajós, aki az ISS fedélzetére lép. Uznański mérnökként dolgozott a CERN-nél (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet), majd beválasztották az Európai Űrügynökség űrhajósai közé. Ő lesz a második lengyel űrhajós, aki az űrbe megy, az első, Mirosław Hermaszewski még a hetvenes években az Interkoszmosz program keretein belül jutott el a Szaljut 6 űrállomásra.

Az Axiom beszámolója alapján a három nemzeti űrhajós már megérkezett Houstonba, ahol a NASA, a SpaceX és az Axiom Space felkészítő tréningjein is részt vesznek Peggy Whitsonnal együtt. Az ISS-re tartó út előtt még meg kell kapniuk az engedélyt a MCOP (Multilateral Crew Operations Panel) szervezettől, ők döntik el ugyanis, hogy kik mehetnek az űrállomásra és azt is, hogy milyen szerepet töltenek be a legénységben. A panel az ISS partnereinek, tehát a NASA-nak, az ESA-nak, a Roszkoszmosznak, a JAXA-nak és a CSA-nak (Kanadai Űrügynökség) képviselőiből áll.

Az Axiom Space és Peggy Whitson nyilatkozata szerint a multinacionális misszió nem csak a tudományos munkákat és az ezek által szerzett tudás körét bővíti, hanem az nemzetközi együttműködést is elősegíti. Az Ax-4 misszió során a résztvevők a SpaceX Falcon 9 rakétájával és a Dragon űrkapszulával utaznak az állomásra, ahol körülbelül 14 napig tartózkodnak majd. Az indulás időpontjáról a cég egyelőre nem osztott meg részleteket, de lehetséges, hogy a start 2025-re csúszik.

(Fotó: Axiom Space)

Az Axiom-4 misszióval megy a magyar űrhajós az ISS-re A küldetés legkorábban októberben veheti kezdetét.


A Rosalind Franklin rover minden eddiginél mélyebbre ás a Marson
A Rosalind Franklin rover minden eddiginél mélyebbre ás a Marson
A marsjáró a lehetséges élet nyomait kutatja majd a Marson, ha sikerül elindulnia.
Lezajlott az első civil űrséta, ami nem is annyira űrséta volt
Lezajlott az első civil űrséta, ami nem is annyira űrséta volt
A Polaris Dawn küldetés alatt két űrhajós is kiemelkedett a Crew Dragon űrkapszulából, hogy teszteljék a SpaceX új űrruháit.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.