A The New York Times cikke szerint a ClearView nevű program használata huszonhat százalékot ugrott a megszokotthoz képest a washingtoni események után. Korábban a lapnál már foglalkoztak a titokzatos startuppal: a Times 2020 elején hosszú cikkben mutatta be a ClearView-t. Az írásból megtudhattuk, hogy a cég hárommilliárd képet vadászott össze az internetről, hogy azok alapján segítsen beazonosítani embereket.
Akkor azt állították, hogy hatszáz rendvédelmi szervvel már szerződésben is állnak. Ez a szám mostanra 2 400-ra nőtt, pedig sem a technológia megbízhatósága, sem a források felhasználásának jogszerűsége nem egyértelmű - a szoftver körül akkora volt a felháborodás, hogy Vermont államban még perbe is fogták a ClearView-t. Most a rendőrök mégis ehhez az eszközhöz fordulnak, hogy a bűnözők nyomára akadjanak.
"Ami kép és videó a kezünkbe kerül, beleöntjük"
- nyilatkozta egy miami rendőr a lapnak. A The Wall Street Journal szerint nem csak Floridában, hanem Alabamában is a ClearView-hoz nyúlnak a nyomozók, hogy aztán átadják a Szövetségi Nyomozóirodának, az FBI-nak, amire jutnak. Az, hogy egy ilyen program egyezést talál az adatbázisban, nem jogalap az illető letartóztatásához, mégis előfordult, hogy ettől függetlenül elfogtak rendőrök ártatlanokat - egy esetről a Rakétán is beszámoltunk nemrég.
A detroiti rendőrfőnök korábban azt mondta, hogy ha kizárólag a hasonló szoftverekre támaszkodnának, akkor az esetek 96 százalékában tévednének; a The Verge-nek nyilatkozó jogvédők pedig attól tartanak, hogy ha mindez megszokottá válik, akkor annak a színes bőrű kisebbségek isszák majd meg a levét. Az ismert rendőrségi túlkapások mellett attól is tartaniuk kell, hogy az arcfelismerő programok gyakrabban tévednek az esetünkben.
(Borítókép: Al Drago/Getty Images)