A Rakétán többször foglalkoztunk az arcfelismerő rendszerek ígéreteivel és veszélyeivel, most az Egyesült Államokban az utóbbira akadt példa New Jersey államban. A TechDirt és a The New York Times is beszámolt egy helyi lap értesüléséről, mely szerint a harminchárom éves Nijeer Parks egy 2019-es eset miatt pert indít a rendőrség, az ügyészség és az önkormányzat ellen.
A férfit tíz éve kétszer tartóztatták le és ítélték el kábítószer kereskedelem miatt, 2016-ban szabadult a börtönből. Az ott szerzett tapasztalatai miatt kis híján elfogadta a hatóságok vádalkuját és börtönbe vonult hat évre a szállodai lopás miatt, amit nem követett el, hogy elkerülje a harmadik bűncselekménye miatti súlyosbított büntetést. Parks végül meggondolta magát és akár a pert is vállalta volna, hiszen az alibijét egy helyi bank igazolta. Végül - bizonyítékok híján - ejtették az ügyét.
Nijeer Parks meggyanúsításához csak annyi kellett, hogy hasonlítson valakire.
A vád szerint a rendőrök fogták a valódi tolvajtól kapott hamis jogosítványon szereplő képet, és megfuttatták egy kormányzati adatbázisban. A számítógép adta válasz elég volt nekik ahhoz, hogy elfogják és tíz napra bebörtönözzék a férfit, mielőtt egy ügyvéd és ötezer dollár segítségével szabadlábra került. Az Egyesült Államokban korábban Detroitban is előfordult két hasonló eset, pedig ott a szoftver még figyelmeztette is a rendőröket, hogy nem biztos a találat, sőt, az is szerepelt a képernyőn, hogy a hasonlóság nem jelent jogalapot egy letartóztatáshoz.
A Times 2020 elején hosszú cikkben foglalkozott egy titokzatos startuppal, a ClearView-val, melynek a neve azóta összeforrt a gyanús és vészjósló arcfelismerő technológiával. A cég hárommilliárd képet vadászott össze az internetről, hogy azok alapján segítsen beazonosítani embereket - és akkor azt állították, hogy hatszáz rendvédelmi szervvel már szerződésben is állnak. A szoftver körül akkora volt a felháborodás, hogy Vermont államban még perbe is fogták a ClearView-t. Eleinte úgy tűnt, hogy New Jersey-ben is ezt az eszközt használták, ám ezt az állítását Parks ügyvédje a Times szerint végül visszavonta. A TechDirt a cikkében arra emlékeztet, hogy a detroiti rendőrfőnök szerint
ha kizárólag a hasonló szoftverekre támaszkodnának, akkor az esetek 96 százalékában tévednének;
míg a Times-nak nyilatkozó jogvédők arra hívták fel a figyelmet, hogy nem véletlen, hogy Parks és a két detroiti, tévesen letartóztatott férfi is fekete, mert ezek a technológiák általában rosszabbul teljesítenek nem fehér bőrűek beazonosításakor.
(Fotó: Chris Yang/Unsplash)