Asimov hatvan évvel előre látta, hogy a robotok lassan fejlődnek majd - és igaza lett

2025 / 04 / 25 / Bobák Zsófia
Asimov hatvan évvel előre látta, hogy a robotok lassan fejlődnek majd - és igaza lett
Egy friss esemény is bizonyította az író előrejelzéseit.

"A robotok nem lesznek mindennaposak, sem valami jók 2014-ben, de létezni fognak. Az I.B.M. bemutatóján a jelenlegi kiállításon nincsenek robotok, a számítógépeknek szentelték, amelyeket a maguk fantasztikus bonyolultságában mutattak be, nevezetesen az oroszról angolra való fordításának feladata közben.

Ha a gépek ma ilyen okosak, akkor vajon mi történik majd 50 év múlva?

Az ilyen számítógépek, alaposan lekicsinyítve, a robotok "agyaként" fognak szolgálni. Valójában az I.B.M. épülete a 2014-es világkiállításon tartalmaz majd, a legfőbb kiállítási tárgyaként, egy robot szobalányt - nagy, esetlen, lassú mozgású, de képes általános rendrakásra, rendezésre, takarításra, és a különféle berendezések kezelésére. Kétségkívül jó szórakozást jelent majd a kiállítás vendégeinek, ha limlomot szórhatnak szét a padlón, hogy végignézzék, ahogyan a robot nehézkesen eltávolítja ezeket, és osztályozza "eldobható" és "félretehető" kategóriákba." - így jósolta meg a jövőt, pontosabban a robotok jövőjét Isaac Asimov sci-fi író, az Alapítvány-trilógia szerzője, 1964-ben, miután részt vett az akkor megrendezett New York-i világkiállításon.

Az Asimov által elképzelt 2014-es, sőt, még a 2024-es év még nem hozta el az emberek otthonaiban tevékenykedő robotszolgálókat, amelyek helyettünk veszik fel a szemetet a padlóról vagy végzik az unalmas házimunkát, de a humanoidok fejlesztése kétségkívül ebbe az irányba halad: ahogy arról több ízben beszámoltunk, rengeteg cég fejleszti azokat az ipari vagy otthoni környezetbe szánt robotokat, amelyek valóra válthatják a múlt tudományos-fantasztikus elképzeléseit. Asimov víziója szerint 2014-re ezek a gépemberek még csak kiállítási darabként, demonstrációs céllal léteznek, nem túl fejlett formában, és ebben többé-kevésbé igaza is lett az írónak, hiszen a kétlábú gépezetek előtt a hardveres és szoftveres fejlesztések tekintetében is még nagy út áll, mire igazán stabilan és megbízhatóan tudnak működni.

A humanoidok néha ügyefogyott, néha meglepő viselkedésének a bemutatására hozott látványos példát az első humanoidmaraton is, amelyen 21 emberszerű robot állt rajthoz, hogy megméretesse magát a 21 kilométeres félmaratoni távon. A robotok feladata a házimunkánál jóval egyszerűbb volt: le kellett futniuk, vagy sétálniuk a hosszú utat, miközben a kísérőik figyelték, illetve egyes esetekben irányították is őket, azonban már ez is nagy kihívásnak bizonyult a robotok és gyártóik számára. A robotok többségének nem is sikerült megugornia a feladatot, éppen olyan "esetlenek és lassú mozgásúak" voltak, mint amilyennek Asimov leírta a képzeletbeli 2014-es robotizált szobalányt. Kivételt képezett persze az első helyezett, Tien Kung, ami az embereknél jóval lassabban, de végül két óra és negyven perc alatt beért a célba. A galériában bemutatjuk a verseny néhány emlékezetes pillanatát.

Hogy mikor érkezhet el a valóban az emberek helyett munkát végző, multifunkciós, általános felhasználású robotok kora, amelyeket már nem csak tesztek alkalmával vagy szűk működési körben lehet munkába állítani, azt még nem lehet tudni, de ez talán nem is olyan nagy baj: a robotikai gyártócégek mindig a pozitívumokat emelik ki a gépek bemutatása során, miszerint a humanoidok leveszik a repetitív és unalmas munkák terhét az emberek válláról, viszont a sci-fi írók figyelmeztetnek a potenciális hátrányokra is.

"Az emberiséget az unalom kórja emészti majd, a betegség minden évben messzebbre terjed és intenzitása egyre nő [...]"

- vetítette előre Asimov fél évszázaddal ezelőtt - "Az a néhány szerencsés, aki bármiféle kreatív munkával foglalhatja el magát, az emberiség valódi elitjévé válik, mert ők lesznek az egyetlenek, akik többet tesznek a gépek kiszolgálásánál." Asimov azonban nem kifejezetten az emberszerű gépekre gondolt borúlátó véleménye megfogalmazása idején, hanem általában a nagy fokú automatizációra alapozta ezt a negatív forgatókönyvet. És ne felejtsük el utolsó mondatát sem:

"A legkomorabb elmélet, amit megalkothatok a 2014-es évről, az az, hogy a kikényszerített kényelem társadalmában a legdicsőségesebb szóvá a szótárban a munka válik majd!"

(Fotó: Mondadori via Getty Images)

A házimunkát végző robotok közelebb hozzák a jövőt, amiben nem kell többet takarítással bajlódnunk A konyha kitakarítása, a por letörölgetése, a mosogatás mind olyan elfoglaltságok, amit nem a megfeszített szellemi munkával azonosítunk, mégis meglepően nehéz feladat olyan robotokat fejleszteni, amelyek ezeket hatékonyan el tudják végezni. A Toyota új robotja egy lépéssel közelebb került a célhoz: megtanulta felismerni az üveg tárgyakat és saját tükörképét is.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Cyborg 1.0 – bevetésre kész az első, igazi robotzsaru
Cyborg 1.0 – bevetésre kész az első, igazi robotzsaru
Egyre több rendőri feladatot vesznek át a robotok.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.