Bár már több mint két év telt el azóta, hogy a Lenovo bemutatta a hajlítható kijelzős laptopját, az X1 Foldot, a technológia a laptopok esetében közel sem terjedt el annyira, mint az okostelefonoknál: míg a Samsung ma már milliószámra adja el a táblagéppé vagy hagyományos okostelefonná szétnyitható készülékeit, és rajtuk kívül még vagy féltucat másik gyártó van a piacon, addig a notebookok piacán a Lenovo volt az egyetlen, aki egyáltalán megpróbálkozott vele, hogy ilyen készüléket a piacra küldjön.
Az óvatos hozzáállás persze nem meglepő, hiszen a hajlítható OLED kijelzők gyártása ma még annyira drága, ami szinte lehetetlenné teszi, hogy az ilyen készülékeket versenyképes áron tudják forgalmazni. Ez még a telefonok esetében is elég szembetűnő, hiszen a Z Fold 3 például majdnem kétszer annyiba kerül, mint egy hagyományos csúcskategóriás okostelefon, ugyanakkor a néhány százezer forintos felár rögtön nem is tűnik annyira soknak, ha megnézzük a Lenovo hajlítható kijelzős laptopjának az árát, ami csaknem egymillió forinttal kerül többe, mint egy hasonló képességű, hagyományos notebook.
Az Asus ennek ellenére úgy döntött, hogy ideje nekik is megjelenni a ma még csak a szárnyait bontogató piacon, és a 2022-es CES szórakoztatóelektronikai kiállításon bemutatták a Zenbook 17 Foldot, aminek a boltokba kerülése az év második negyedévében várható. Ahogy a neve is mutatja, az Asus lapotopja teljesen kihajtva egy 17,3 colos, 2560x1920 pixeles kijelzővel rendelkezik, amit 90 fokban behajtva egy 12,5 colos, Full HD felbontású laptopként is használhatunk. A megoldásnak a hagyományos, 13 colos 2 in 1 laptopokhoz képest a legnagyobb előnye, hogy a kijelzőt széthajtva és kitámasztva egy jóval nagyobb kijelzőt kapunk, miközben egy 17 colos kijelzőjű laptopnál jóval könnyebben szállítható. A Zenbook 17 Foldhoz jár egy Bluetooth-billentyűzet is, ami éppen ráfér a félbehajtott kijelző alsó részére, ha pedig a kijelzőt kitámasztva használjuk, akkor a billentyűzetet előtt elhelyezve kvázi asztali gépként használhatjuk a gépet. Az Asus szerint a készülék emellett táblagépként is használható, bár a méretei miatt ez a funkció nyilván csak bizonyos körülmények között használható kényelmesen, például ha a gépet lerakjuk egy asztalra.
A gép tudása nagyjából megfelel annak, amit 2022-ben egy laptoptól elvárhatunk: a Zenbook 17 Fold 12. generációs Intel i7-1250U processzorral érkezik, Intel Iris Xe integrált videokártyával és 16 GB RAM-mal valamint 1 TB SSD tárhellyel. A gyári adatok szerint a 60Hz-es képfrissítésű kijelző két milliszekundumos válaszidővel rendelkezik, a maximális fényereje 500 nit, támogatja a Dolby Vision HDR-szabványt, a fényereje pedig a DCI-P3 színskála 100 százalékát lefedi. Bár a ZenBook 17 Fold nem fog a legkönnyebb laptopok közé tartozni, de a billentyűzettel együtt mért két kilós tömege még éppen elviselhetőnek tűnik.
Az Asus állítása szerint a laptop megfelel a MIL-STD 810H katonai szabványnak, ami elméletben azt jelenti, hogy az átlagosnál jobban bírja a rázkódást, a légnyomást, az extrém hőmérsékleteket és a pornak is ellenáll. A Wikipedia a szabvánnyal kapcsolatban ugyanakkor megjegyzi, hogy mivel nincs olyan független szervezet, ami ilyen jellegű tanúsítványokat adna ki, így a kereskedelmi forgalomba kerülő készülékeknél a kritériumok elég rugalmasak, és gyártónként változhatnak. A gyári adatok szerint a Zenbook 17 Fold egyébként harmincezer nyitást és csukást bír ki, ami még napi nyolc kinyitással és összecsukással számolva is azt jelenti, hogy a kijelző legalább tíz évig egyben marad.
A laptopról egyelőre nem lehet tudni, hogy Magyarországon is kapható lesz-e, de ha igen, akkor egyáltalán nem elképzelhetetlen egy 1,5 millió forint feletti árcédula sem. A másik nagy kérdés, hogy vajon lesz-e hozzá magyar nyelvű billentyűzet, ugyanis az X1 Folddal szerzett tapasztalataink alapján egy ilyen gépet, aminél a szűkös hely miatt a felhasználó gépelés közben amúgy is erősen rá van utalva a billentyűkombinációk használatára, enélkül szinte lehetetlen teljes értékűen használni.
Hogy a hajlítható kijelzős laptopok néhány év lemaradással hasonló utat járnak-e be, mint a hajlítható kijelzős okostelefonok, vagy pedig megmaradnak olyan technológiai érdekességnek, mint például a Lenovo Yoga Book C930, egyelőre nem tudhatjuk, de azért vannak arra utaló jelek, hogy ez a megoldás a jövőben szélesebb körben is elterjedhet. Erre utal, hogy a Las Vegas-i technológiai kiállításon nem csak az Asus, de a Samsung is bemutatott egy hajlítható kijelzős gépet Note Fold néven, ami ugyan egyelőre csak prototípus, de a Lenovo és az Asus gépeihez meglehetősen hasonló paraméterei alapján a későbbiekben a Thinkbook X1 Fold és a Zenbook 17 Fold közvetlen kihívója lehet.
(Fotó: Asus)