XZero City zöld és fenntartható módon működő okosvárosa a tervek szerint Kuvait déli részén épül majd meg, ahol 1600 hektár területen nyújt lakhatást 100 000 embernek, akik a jelenleg fejlesztett jövővárosok trendjeire jellemzően a természettel amennyire lehet, harmóniában élhetnek majd, minimális üvegházhatású gáz kibocsátás mellett és az autók zajától távol.
A városok zsúfoltságával, az utak egyre növekvő fogalmával és az ebből fakadó problémákkal, mint a zaj és a kosz, minden okosváros tervezése esetén más-más módon igyekeznek megbirkózni az építészek: van, ahol a föld alá száműzik az autókat és a tömegközlekedési eszközöket is, van ahol elektromos és hidrogén alapú közlekedésre váltanak és van, ahol teljes egészében megszabadulnak az autók jelentette zavaró tényezőtől. XZero City ez utóbbi koncepciót képviseli, a forgalmat ugyanis egy körgyűrűre terelik, a belső területeken csak gyalogosan és mikromobilitási eszközökkel, esetleg lóháton járhatnak a lakók. A tervező URB cég elképzelése szerint a zöld és kék infrastruktúrával olyan fenntartható életkörülményeket hozhatnak létre, ami lehető legnagyobb környezeti előnyökkel jár a lehető legkevesebb költség ráfordításával.
A város a közösségi élet tekintetében is innovatív megoldásokat kínál az ott élőknek, tartalmaz majd például egy autista falut, ahol az autizmussal élők számára indítanak személyre szabott foglalkozásokat, lesznek edutainment programok és minden a zöld technológiák, a hulladékmentesség és az újrahasznosítás körül forog. A városban aktívan élhetnek az emberek, saját maguknak termelhetnek élelmiszert az urbánus farmokon, amelyek közösségi kertekből, vertikális farmokból, biodómokból és akvapóniás rendszerekből állnak. Az URB leírása szerint a nagy kiterjedésű zöld felülettel csökkenthetővé válik a hőszigetek kialakulásának kockázata és a sok kilométer hosszú járdákkal és futó-, kerékpárutakkal a világ legjobban járható (gyalogolható) városát építik meg, ahol még a lóháton utazók is külön utat kapnak egy rövidebb szakaszon.
"A fenntartható városok megalkotása, amelyek követik a lehető legmagasabb életszínvonal és legalacsonyabb környezeti hatás kombinációját, már nem választás kérdése, hanem alapvető szükséggé vált."
- mondta Baharash Bagherian, a tervezőstúdió vezérigazgatója.
(ArchDaily Fotó: URB)