Elspoilerezve a cikk lényegét: A kongresszusi tanácsadó testület végül úgy döntött, hogy az Egyesült Államok hadseregének nyitva kell tartania a lehetőségeit.
A Mesterséges Intelligencia Nemzetbiztonsági Bizottságának tagjai arra a következtetésre jutottak, hogy a kongresszusnak legalábbis meg kell fontolni, hogy adjanak a gyilkos robotoknak és a gyilkosságra felhatalmazott mesterséges intelligencia rendszereknek egy esélyt - írta meg a Reuters.
Ellenkező esetben a katonaság soha nem tudhatná meg, hogy ezek a gépek valóban olyan jól teljesítenek-e, hogy kevesebb ártatlan embert ölnek meg, vagyis csökkennek a járulékos veszteségek, legalábbis a testület logikája szerint.
A döntést annak ellenére hozták meg, hogy növekszik a gyilkolni is képes mesterséges intelligencia teljes betiltására irányuló nemzetközi nyomás .
A bizottság döntése befolyásolja közvetlenül az Egyesült Államok katonapolitikáját, de a Google korábbi vezérigazgatója, Eric Schmidt által vezetett csoportnak jó kongresszusi kapcsolatai vannak a Reuters szerint. A döntésük összhangban áll több olyan, a hadsereg által már meghozott intézkedéssel, mint az etikai elvek lefektetése, melyek nagyjából csak annyit írnak elő, hogy meg kell bizonyosodni arról, hogy a gyilkos MI valóban működőképes-e.
Arra hivatkozva, hogy a hatékony mesterséges intelligencia képes úgy cselekedni, hogy az akciók kevesebb áldozattal járnak majd mint emberi katonák esetében történne, Robert Work volt védelmi miniszterhelyettes, a bizottság alelnöke kijelentette: "Erkölcsileg elengedhetetlen, hogy legalább végigvigyük ezt a hipotézist."
Tény, hogy az amerikai hadsereg már megkezdte az autonóm harckocsik kifejlesztését, melyeket stratégiai okokból „a halált okozó képesség automatizált rendszereinek” nevez. Kína, Oroszország és az Egyesült Királyság hadseregei mind fejlesztettek autonóm gyilkos robotokat, illetve olyan algoritmusokat melyek képesek az emberi élet kioltására törekedni.
Mindez arra utalhat, hogy ez az úgynevezett erkölcsi kötelesség, mely arra készteti az államokat, hogy megvizsgálják az autonóm gyilkos technológia lehetőségeit, valójában inkább arról szól, hogy le ne maradjanak a hightech fegyverkezési versenyben.
"Az, hogy a Bizottság arra összpontosít, hogy állja a versenyt Kína és Oroszország hasonló beruházásaival ... csak a fegyverkezési verseny ösztönzésére szolgál" - kommentálta Mary Wareham, a Campaign to Stop Killer Robots (gyilkos robotok megállításáért kampány) koordinátora.
(Kép: Youtube)