Az amerikai zászlóalj, ami felfújható tankokkal ment a 2. világháborúba

2024 / 02 / 06 / Bobák Áron
Az amerikai zászlóalj, ami felfújható tankokkal ment a 2. világháborúba
A "kísértethadsereg" létezését fél évszázadon keresztül titkolták az amerikaiak, pedig még fegyvereik sem voltak.

A 23. parancsnokság különleges csapatai, avagy a "ghost army' (kísértethadsereg) kétségkívül a második világháború egyik legzavarbaejtőbb alakulata volt. A 82 tisztet és 1023 újoncot számláló zászlóaljnak nem voltak fegyverei, soha nem csaptak össze ellenséges csapatokkal, a tagjaik között pedig különösen nagy számban lehetett találni dizájnereket, festőket, fotográfusokat.


A felfújható tank igen könnyen szállítható volt, hiszen kevesebb mint 50 kilogrammot nyomott (Fotó: Rick Beyer/Hatcher Graduate Library)

A zászlóaljnak ezzel szemben több száz felfújható harckocsija volt, amit a hozzáértő kezek úgy terveztek meg, hogy a lehető legjobban hasonlítsanak az igaziakra. Az 1944 májusától csaknem két tucat küldetést teljesítő alakulatnak egy célja volt: összezavarni az ellenséges hírszerzést, hogy a tengelyhatalmak ne tudják, merre vannak az amerikai csapatok. Ennek érdekében a kísértethadsereg mindent be is vetett, a felfújható járművek mellett hamis rádióadásokkal tévesztették meg az ellenséget, de az is előfordult, hogy hatalmas hangszórókból előre felvett hangokat lejátszva hitették el a németekkel, hogy olyan helyeken vannak csapataik, ahol valójában nem voltak.

Az ötletet az amerikaiak a britektől lesték el, akik a háború korábbi szakaszában alkalmaztak hasonló taktikát. Bernard Montgomery az El-Alamein elleni észak-afrikai hadjáratban kétezer felfújható tankot vetett be, hogy megtévessze Erwin Rommel csapatait.


Egy L-4-es repülőgép utánzata (Fotó: National Archives via PBS)

A Billy Harris ezredes és Ralph Ingersoll őrnagy által vezetett zászlóalj annyira profi volt, hogy még az egyes rádiósok stílusjegyeit is megtanulták, így a németek biztosra vették, hogy valódi rádióadásokat hallanak. Larry Deucers, A New Orleans-i 2. világháborús múzeum kurátora a Live Science-nek elmondta, hogy a gyakorlott fül számára az egyes katonák morze-kódjai szinte felértek egy ujjlenyomattal.

Felfújható tankok ide, hamis morze-kódok oda, az elterelő-hadműveletnek mégis talán a harmadik összetevője volt a legérdekesebb: a kísértethadsereg hangmérnökei hangfelvételeket készítettek katonai gyakorlatokról, valamint arról, ahogy az amerikai hadsereg katonái árkokat ásnak vagy hidat építenek, majd ezeket a hangokat hangszórókkal játszották le a német egységek közelében, meggyőzve őket, hogy az adott terület már amerikai fennhatóság alatt áll.


Brit "áltank" a második világháborúban (Fotó: The National Archives)

Deucers szerint az egység a legsikeresebb küldetését a Viersen-hadműveletben hajtotta végre, amire 1945. március 18. és 24. között került sor. A "kísértethadeseg" ehhez az akcióhoz 600 felfújható járművet használt, emellett hamis rendfokozatokkal is ellátták a katonáikat, hogy más egységekből való katonáknak adják ki magukat. Az i-re a pontot a hangmérnökök tették fel, akik egy pontonhíd építésének hangjait játszották le a német katonáknak. A tökéletes megtévesztés miatt az ellenség azt hitte, hogy az amerikaiak 30-adik és 79-edik gyalogsága átkelni készül a Rhine-folyón, és tűz alá vették a hadsereget, ami valójában nem is létezett.

Hogy a kísértethadsereg mennyire komoly fegyvertény volt az USA-nak, arra talán a legjobb példa, hogy a titkosítást csak a '90-es évek közepén oldották fel, így a világ hivatalosan csak ekkor értesült róla, hogy az amerikaiaknak a második világháborúban volt egy ilyen egysége.

Ez a cikk eredetileg 2020. 02. 21-én jelent meg a Rakétán.

(Live Science, The Atlantic)

A világ legrövidebb háborúja 38 percig tartott A világ legrövidebb háborúját 1896. augusztus 27-én vívták, délelőtt 9.02 és 9.40 között. Ha ez úgy hangzik, mint egy csavaros Rejtő Jenő-krimi felütése, akkor nem is járunk olyan messze az igazságtól, hiszen a neves író mindig is szerette egzotikus helyszínekre helyezni a regényei cselekményét. Márpedig a világ legrövidebb háborúja kétségkívül egzotikus helyszínen zajlott.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.