Az Apple és a Meta is belekezd a humanoidok készítésébe

2025 / 02 / 17 / Bobák Zsófia
Az Apple és a Meta is belekezd a humanoidok készítésébe
A projektekről nem sok részlet látott eddig napvilágot, de a hírek szerint a két óriáscég emberszerű robotok fejlesztését tervezi.

A Bloomberg beszámolója szerint a humanoidok fejlesztésének versenyébe két új, jól ismert szereplő is beszáll: a Facebook anyavállalata, a Meta, valamint az Apple is tervezi az emberszerű gépek készítését, noha egyik cégnek sem vég igazán a profiljába az ilyen típusú robotizáció. Míg a Tesla döntése az Optimus robot készítésével kapcsolatban indokolható azzal, hogy a cég az autógyártás területén valószínűleg hasznosítani tudja majd a kétlábú robot képességeit, és az önvezető autók technológiájának alkalmazása egyébként is egyszerűbbé tette a gép fejlesztését, addig a Meta vagy az Apple részéről valamivel meglepőbb lehet ez a lépés, igaz, hogy mindkét cég rendelkezik olyan technológiákkal, amelyek hasznosak lehetnek egy emberszerű robot működtetésében is. A Meta például a Llama elnevezésű nagy nyelvi modelljét tervezi használni a robotokban, amely a Meta AI 2023-tól megjelenő terméke, és ez üzemel többek között a cég chatbotjában és képgeneráló alkalmazásában is.

Egy robotban, különösen, ha azt emberekkel való gyakori interakcióra szánják, egy bevált LLM előnyös alap lehet,

márpedig a Meta a jelek szerint otthoni használatra alkalmas gép építésében gondolkodik.

A cégnek a robotról szóló belső levelezéséről a Reuters és a Bloomberg is beszámolt: eszerint a Meta célja nem csak az, hogy saját humanoiddal álljon elő, hanem olyan platformot akarnak létrehozni, amelyre más gyártók is építhetnek, ez pedig fontos pozíciót biztosíthatna számukra a robotikai piacon. A Meta, azaz akkor még Facebook Inc., 2021-es átnevezése idején világossá tette, hogy új utakat szeretnének nyitni a tevékenységeikben, és a metaverzum kialakítása lesz a legfontosabb “ismertetőjegyük”, és a cég valóban sokat fektetett a virtuális világok, és az azok eléréséhez szükséges eszközök, többek között a Meta Horizon platformok vagy a Quest VR-sisak fejlesztésébe, de időközben a 2020-as évek elején még nagyon divatos metaverzum kifejezés valahogy megkopott, és a fejlesztések nem mindig térültek meg. A Business Insider hírei szerint a Meta vezetői még mindig hisznek abban, hogy a metaverzum sikeressé válhat, de még Andrew Bosworthnek, a cég technológiai vezetőjének meglátása szerint is nagy áttörésre van szükség a hosszú távú tervek megvalósításához a Horizon World tekintetében.

Azt még nem lehet tudni, hogy a humanoidok fejlesztése hogyan alakul a Metánál, ha egyáltalán tényleg belevágnak, de az biztos, hogy az emberszerű robotok készítése manapság rendkívül népszerű fejlesztési irányt jelent a vállalatoknál a világ minden pontján, de különösen Kínában és az Egyesült Államokban. Arról, hogy az Apple is beszáll a versenybe és humanoidot épít, már régen lehetett hallani, emellett a cég mérnökei már elő is rukkoltak egy robottal, ami, bár nem humanoid, hanem lámpa, rendelkezik néhány emberszerű vonással a viselkedése terén, de az emberszerű gép projektjének alakulásáról nem sokat lehet tudni.

A néhány hete felröppenő hírek szerint az Apple a Carnegie Mellon Egyetemmel dolgozik együtt, hogy az ARMOR kódnevű robotot megépítse, de a humanoid modell megjelenését a Bloomberg 2024-ben csak a következő évtizedre jósolta.

(Fotó: Hansuan_Fabregas/Pixabay)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mindent tudsz a technológiáról? Akkor ez a kvíz meg sem fog kottyanni neked
Mindent tudsz a technológiáról? Akkor ez a kvíz meg sem fog kottyanni neked
Napjainkban a technológia olyan ütemben fejlődik, hogy néha még a szakemberek is alig tudják követni az újdonságokat. Programozási nyelvek, hardverek, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság – ember legyen a talpán, aki mindegyikben otthonosan mozog.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.