Az atomenergia-ipar állapota tíz évvel Fukusima után

2021 / 04 / 05 / Justin Viktor
Az atomenergia-ipar állapota tíz évvel Fukusima után
A világ sürgős szén-dioxid-mentesítésében valaha komoly szerepet szántak a globális villamos energia szükséglet egytizedét szállító atomenergia-iparnak, de vajon így van-e ez még ma is? Fukushima talán mindent megváltoztatott.

10 év stagnálás

Éppen tíz évvel ezelőtt történt a japán Fukushima Daiichi atomerőmű szörnyű katasztrófája, melyet egy földrengés és az azt követő szökőár okozott, előidézve ezzel a legsúlyosabb atombalesetet az 1986-os csernobili katasztrófa óta.

A baleset a lehető legrosszabbkor történt az iparág számára. A viszonylag eseménytelen és talán optimizmussal jellemezhető időszakban az atomerőműveknek nagy szerepet szántak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében. A baleset aláásta ezt a bizalmat a nukleáris infrastruktúrában, sőt viszonylagos váratlansága és a rendszereinek összetettsége felvetette annak kérdését is, hogy egyáltalán alkalmas-e a technológia arra, hogy valaha biztonságossá váljon.

Számos tudós tekinti elkerülhetetlen választásnak az atomenergiát, de a környezeti és társadalmi aggályok is számottevőek. A klímaváltozással foglalkozó kormányközi testület (Intergovernmental Panel on Climate Change), miközben a 2018-as globális felmelegedésről szóló különjelentésében hangsúlyozta az atomenergia szerepét a globális klímaváltozás elleni küzdelemben, döntőnek nevezte, hogy a nyilvánosság elfogadja-e azt.

Biztonsági kihívások

Az atomenergia ipar főképp biztonsági kihívásokkal küzd és ezek jelentősen képesek megnövelni a működtetésének költségeit is. Azok a fejlesztések és innovációk, melyek megoldhatják a problémákat csak a 21. század ötvenes éveire állnak majd rendelkezésre, de addigra az olyan sokkal zöldebb technológiák mint a nap- és a szélenergia valamint a hőtárolás, lefedhetik az energetikai piacot.

Ha mindez nem lenne elég, az iparágat az a vád is éri, hogy működése átláthatatlan, méltánytalan, és igazságtalan módszerekkel befolyásol fontos technológiai és politikai döntéseket. A nyilvánosság rosszallása és a működése során előálló, már említett környezeti kockázat és magas költségek így komolyan beleszólhatnak a jövőjébe.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség az 1970-es években még úgy becsülte, hogy 1990-ig az atomenergia 430 gigawatt villamos energiát termel majd évente, ami a világon összesen megtermelt villamos energia 12 százaléka lett volna, 2000-re pedig ezt az értéket 15 százalékra várták. 1999-re ennek nagyjából az egyharmada valósult meg, 308,6 gigawatt kapacitással, de a növekedés töretlen maradt 2010-ig, amikor is bekövetkezett a fukushimai katasztrófa.

Leépítési hullám

A baleset sok országban leépítési hullámot indított, négy hónappal az események után a német parlament az atomenergia teljes kivezetéséről határozott 2022-ig, és Svájc követte a példát, nekilátva öt atomreaktoruk leszerelésének. Japánban a következmények 54-ből 12 reaktor végleges-, 24 ideiglenes bezárását jelentették.

Ma 50 atomerőművet építenek 16 országban, ebből 16-ot Kínában. A nukleáris ipar helyzetének világjelentése (World Nuclear Industry Status Report) szerint 2021 február végéig 414 atomreaktor működött 32 országban, a világ áramellátásának 10,3 százalékát termelve meg. A WNISR úgy látja, hogy az iparág nagyrészt stagnál.

Mások másképp gondolják

Mások, másutt az atomenergia új technológiáiban látják a klímaváltozás megoldásának eszközét, például a kis moduláris reaktorokban (SMR), melyek kevesebb mint 300 megawatt villamos energiát termelnek (ez nagyjából 200 ezer otthon energiaellátására elég az USA-ban). Már a puszta méretük csökkenti a komolyabb katasztrófa lehetőségét, és nem is vészesen drágák. Ahogy mi is megírtuk, az USA Oregon államában található NuScale elsőként kapta meg a végső biztonsági értékelést még 2020-ban, az első üzem pedig Idahoban jöhet létre 2030-ig.

(Forrás: ScientificAmerican Kép: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Küszöbön állhat a nagy atomenergia feltámadás Az elmúlt évtizedben egymás után szűntek meg a világ uránbányászattal foglalkozó vállalatai. Az okok között az alacsony nyersanyagárak, és a változóban lévő energiapolitika is szerepel. De vajon ez a tendencia jellemzi majd a jövőt is? A Forbes áttekintette az atomenergiapiaci helyzetet.

Európa energiamérlegében már nagyobb a megújulók aránya, mint a fosszilis energiaforrásoké Lassan véget ér egy egészségtelen, környezetkárosító, természetromboló korszak az energiaiparban. A megújuló energiatermelés legyőzte a fosszilis tüzelőanyagokat, legalábbis Európában.

Engedélyezték az első kis méretű, moduláris atomreaktort az USA-ban A kis méretű nukleáris energiaforrással működő atomerőművekről már írtunk, és most újabb fontos esemény történt a szektorban. Az USA-ban sikeresen zajlik az engedélyeztetés folyamata, és úgy tűnik, hogy az évtized közepére üzembe állhatnak az első jóváhagyott moduláris atomreaktor telepek.


Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
A közismert, és jelenleg szünetelő NGAD mellett a haditengerészet is fejleszt egy hatodik generációs vadászt – de mit lehet tudni erről a rejtélyes repülőről?
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Az előző csúcstartó a huszonnégy órás teszten a Porsche Taycan volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.