Európa energiamérlegében már nagyobb a megújulók aránya, mint a fosszilis energiaforrásoké

2021 / 02 / 05 / Justin Viktor
Európa energiamérlegében már nagyobb a megújulók aránya, mint a fosszilis energiaforrásoké
Lassan véget ér egy egészségtelen, környezetkárosító, természetromboló korszak az energiaiparban. A megújuló energiatermelés legyőzte a fosszilis tüzelőanyagokat, legalábbis Európában.

Belendülő megújulók

2020-ban már a megújuló energiaforrások adták az Európai Unió villamos energia termelésének nagyobb részét, és a történelem során először, a részarányuk felülmúlta a fosszilis tüzelőanyagokét. Németország és Spanyolország egyenként is elérte ezt a küszöböt, és természetesen az Egyesült Királyság is, ami már 2020 januárjában hivatalosan is elhagyta az EU-t.

Az Ember és az Agora Energiewende energetikai agytrösztök által közzétett jelentés szerint a megújuló energiaforrások tavaly az EU villamos energia termelésének 38 százalékát adták. Ezzel szűken, de már felülmúlták a fosszilis tüzelőanyaggal termelt villamos energiát, ami Európa villamos energiájának 37 százalékát tette ki. A fennmaradó 25 százalék természetesen az atomenergiából származik.

A megújuló energiaforrások térnyerése az egész bolygó szempontjából kitűnő hír. Ennek ellenére nem ártana, ha a megújuló energia aránya még gyorsabb ütemben növekedne, hogy elkerüljük a klímaváltozás okozta katasztrófákkal terhes jövőt.

Az EU és az Egyesült Királyság klíma-, és energiapolitikai megállapodást kötöttek A Brexit-megállapodást követően gyorsan és nagy erőkkel rendezik a britek kereskedelmi kapcsolataikat. Az Egyesült Királyság és az EU között zéró vám- és kvótatartalmú kereskedelmi feltételrendszer született, és most itt egy újabb fontos megállapodás, mely az energiaipart és a klímavédelmet érinti, a Forbes összefoglalójában.

2050-re nullázódó CO2

„A megújuló energiaforrások térnyerése a fosszilis nyersanyagok felett, fontos mérföldkő tiszta energiára való áttérésben Európában. Azonban ne legyünk önelégültek. A pandémiát követő helyreállítási programoknak kéz a kézben együtt kell működésbe lépniük a felgyorsított klímaváltozás elleni intézkedésekkel” - nyilatkozta Patrick Graichen, az Agora Energiewende igazgatója.

Az Európai Unió nemrégiben azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ra durván megfelezi szén-dioxid kibocsátását az 1990-es szinthez képest, 2050-re pedig gyakorlatilag teljesen megszünteti. Ez összhangban áll azzal, amit az ENSZ tudósai az éghajlatváltozás viszonylag kezelhető szinten tartásához szükségesnek tartanak. Graichen elmondása szerint Európának meg kell dupláznia a sebességet, mellyel a 2020-as év során megújuló energia infrastruktúráját fejlesztette, hogy teljesíthesse ezt az uniós kötelezettségvállalást.

Az elmúlt években főképp a szél- és napenergia kapacitások növekedtek, a szén-dioxid mentes energia egyéb formái, például a vízenergia növekedése stagnált. A szél- és napenergia-termelés együttesen 10 százalékos növekedést produkált a tavalyi évben, miközben a szénalapú energiatermelés óriási, 20 százalékos visszaesést szenvedett. A jelentés szerint a csökkenés felét az új szél- és napenergia-kapacitás üzembe állása okozta. A különbség másik felét a fellendülő földgázból származó termelés, és a globális pandémia miatti áramigény csökkenés okozta. Ez a szénalapú termelésre nézve 2020-ban, a 2015-ös érték felét jelentette.

Az USA megújuló energiakredit kereskedelemének kihívásai Az USA megújuló energiapiaci átállásának fontos eszköze a REC, a megújuló energia-tanúsítvány. Az átállás legfőbb eszközének hatékonyságáról ugyanakkor megoszlanak a vélemények. A Forbes elemzése a dolog árnyoldalára is vet némi fényt.

Csökkenő atomenergia ipar

Az atomenergiából származó energiatermelés szintén drámai csökkenést szenvedett tavaly. Az iparág rekordnak számító, 10 százalékos visszaesést könyvelhetett el, a svédországi és németországi reaktorok végleges bezárását követően. A jelentés szerint az atomenergia részaránya folyamatosan csökken, mivel több ország is fokozatosan leépíti és megszünteti a létesítményeit.

A trendek szerint Európa villamos energia-ipara 2020-ban 29 százalékkal tisztább lett, mint öt évvel korábban. 2015-ben még minden felhasznált kilowattóra áramra nagyjából 317 gramm szén-dioxidot kibocsátás esett. Ugyanez az árammennyiség ma már csupán körülbelül 226 gramm CO2-t termel, a verseny pedig, mely ennek az értéknek a lenullázására irányul, még csak most kezd igazán beindulni.

(Forrás: Ember Kép: Pixabay)

Ez is érdekelhet:

Mit tett Trump és mit ígér Biden az energiapolitikában? A Biden-Harris közigazgatástól az energia és a klímapolitika területén főképp a mérsékelt, centrista állásponthoz való igazodás várható. Cikkünk többek között a Forbes összeállítása alapján készült.

Hivatalosan is a Napenergia a legolcsóbb villamos energia a történelemben A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közüzemi energiavállalatok számára készített jelentése szerint hivatalosan is a napenergia a Föld legolcsóbb villamosenergia forrása, legalábbis ott, ahol azt szabályozókkal és olcsó hitelekkel is támogatják.

Küszöbön állhat a nagy atomenergia feltámadás Az elmúlt évtizedben egymás után szűntek meg a világ uránbányászattal foglalkozó vállalatai. Az okok között az alacsony nyersanyagárak, és a változóban lévő energiapolitika is szerepel. De vajon ez a tendencia jellemzi majd a jövőt is? A Forbes áttekintette az atomenergiapiaci helyzetet.


 


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.