2020-ban már a megújuló energiaforrások adták az Európai Unió villamos energia termelésének nagyobb részét, és a történelem során először, a részarányuk felülmúlta a fosszilis tüzelőanyagokét. Németország és Spanyolország egyenként is elérte ezt a küszöböt, és természetesen az Egyesült Királyság is, ami már 2020 januárjában hivatalosan is elhagyta az EU-t.
Az Ember és az Agora Energiewende energetikai agytrösztök által közzétett jelentés szerint a megújuló energiaforrások tavaly az EU villamos energia termelésének 38 százalékát adták. Ezzel szűken, de már felülmúlták a fosszilis tüzelőanyaggal termelt villamos energiát, ami Európa villamos energiájának 37 százalékát tette ki. A fennmaradó 25 százalék természetesen az atomenergiából származik.
A megújuló energiaforrások térnyerése az egész bolygó szempontjából kitűnő hír. Ennek ellenére nem ártana, ha a megújuló energia aránya még gyorsabb ütemben növekedne, hogy elkerüljük a klímaváltozás okozta katasztrófákkal terhes jövőt.
„A megújuló energiaforrások térnyerése a fosszilis nyersanyagok felett, fontos mérföldkő tiszta energiára való áttérésben Európában. Azonban ne legyünk önelégültek. A pandémiát követő helyreállítási programoknak kéz a kézben együtt kell működésbe lépniük a felgyorsított klímaváltozás elleni intézkedésekkel” - nyilatkozta Patrick Graichen, az Agora Energiewende igazgatója.
Az Európai Unió nemrégiben azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ra durván megfelezi szén-dioxid kibocsátását az 1990-es szinthez képest, 2050-re pedig gyakorlatilag teljesen megszünteti. Ez összhangban áll azzal, amit az ENSZ tudósai az éghajlatváltozás viszonylag kezelhető szinten tartásához szükségesnek tartanak. Graichen elmondása szerint Európának meg kell dupláznia a sebességet, mellyel a 2020-as év során megújuló energia infrastruktúráját fejlesztette, hogy teljesíthesse ezt az uniós kötelezettségvállalást.
Az elmúlt években főképp a szél- és napenergia kapacitások növekedtek, a szén-dioxid mentes energia egyéb formái, például a vízenergia növekedése stagnált. A szél- és napenergia-termelés együttesen 10 százalékos növekedést produkált a tavalyi évben, miközben a szénalapú energiatermelés óriási, 20 százalékos visszaesést szenvedett. A jelentés szerint a csökkenés felét az új szél- és napenergia-kapacitás üzembe állása okozta. A különbség másik felét a fellendülő földgázból származó termelés, és a globális pandémia miatti áramigény csökkenés okozta. Ez a szénalapú termelésre nézve 2020-ban, a 2015-ös érték felét jelentette.
Az atomenergiából származó energiatermelés szintén drámai csökkenést szenvedett tavaly. Az iparág rekordnak számító, 10 százalékos visszaesést könyvelhetett el, a svédországi és németországi reaktorok végleges bezárását követően. A jelentés szerint az atomenergia részaránya folyamatosan csökken, mivel több ország is fokozatosan leépíti és megszünteti a létesítményeit.
A trendek szerint Európa villamos energia-ipara 2020-ban 29 százalékkal tisztább lett, mint öt évvel korábban. 2015-ben még minden felhasznált kilowattóra áramra nagyjából 317 gramm szén-dioxidot kibocsátás esett. Ugyanez az árammennyiség ma már csupán körülbelül 226 gramm CO2-t termel, a verseny pedig, mely ennek az értéknek a lenullázására irányul, még csak most kezd igazán beindulni.
(Forrás: Ember Kép: Pixabay)