Az eldobható műanyag ötvenöt százalékát mindössze húsz vállalat állítja elő

2021 / 05 / 22 / Perei Dóra
Az eldobható műanyag ötvenöt százalékát mindössze húsz vállalat állítja elő
A jelentésről a ScienceAlert számolt be, mely szerint a globálisan előállított egyszer használatos műanyagok ötvenöt százalékát mindössze húsz vállalat állítja elő. Az mostanra már valószínűleg senkinek sem újdonság, hogy az egyszer használatos műanyagoknak köszönhető napjaink egyik legsúlyosabb környezeti problémája.

A szervezet munkatársai az átlagos vizsgálatoktól eltérően nem csupán a csomagolóanyagokat vizsgálták, hanem a műanyaglánc mélyebb részeit is. Vizsgálataik során körülbelül ezerkétszáz olyan gyárat azonosítottak világszerte, ahol előállítják az eldobható műanyagok öt leggyakoribb polimerét. Az üzemeket nagyjából háromszáz vállalat üzemelteti, közülük száz felel a gyártás mintegy kilencven százalékáért. A szakértők szerint a krízis elsődleges okozója az a top húsz cég, amely a nem újrahasznosítható műanyagok ötvenöt százalékát gyártja. A jelentésben arról is szó esik, hogy az emberiség

csak 2019-ben százharmincmillió tonna műanyaghulladékot állított elő.

A listavezetők az amerikai ExxonMobil (első helyezett), az amerikai Dow (második helyezett), valamint a kínai Sinopec (harmadik helyezett). Ezek a vállalatok a műanyagok tizenhat százalékát, és egyenként ötmillió tonna hulladékot termeltek. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a törvényeknek lehetővé kellene tenniük, hogy a polimereket egészen a gyártókig nyomon kövessék, jelenleg ugyanis a szabályozás főként azokra a vállalatokra vonatkozik, amelyek termékeiket eldobható műanyag csomagolásban adják el.

Kritizáljuk a gépeket, pedig azok el- és feltakaríthatják az emberiség mocskát Van az életnek egy területe, ahol kifejezetten a javunkra válna, ha a gépek elvennénk a munkánkat: ez nem más, mint a folyókat elárasztó hulladék és olaj kipucolása. A dánok már léptek is az ügy érdekében.

A jelentés ennél is tovább megy, ugyanis abban a vállalatok részvénytulajdonosai és finanszírozói is szerepelnek. A nemzeti tulajdonosi listán az első Szaúd-Arábia, a gyártókat pénzelő bankok közül az első öt pedig amerikai. Egy főre lebontva a legtöbb hulladékot Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Dél-Koreában termelik, összességében viszont Kína, az USA és India a legnagyobb szennyező. A Minderoo Foundationnél azt remélik, hogy a hasonló vizsgálatok hatására a politikai döntéshozók átértékelik majd a műanyaggal kapcsolatos irányelveket.

Ezer folyó hordja a legtöbb műanyagot a tengerekbe, óceánokba

A gyártók után felmerülhet a kérdés, hogy globálisan vajon mely folyók hordják a legnagyobb mennyiségű műanyaghulladékot a tengerekbe, óceánokba. Egy holland-német kutatócsoport, amelynek egyébként az Ocean Cleanup is tagja, megvizsgálta az egyes folyók szerepét a műanyagszennyezés elosztásában: kiderült, hogy az összmennyiség nyolcvan százalékát ezer folyó szállítja el. Mivel a Földön található folyók száma meghaladja a százezret, a szakemberek szerint ez így mindössze egy százalék.

A kutatók továbbá megvizsgálták az egyes folyók vízgyűjtő területén keletkező hulladékmennyiséget, amit aztán olyan adatokkal egészítették ki, mint mondjuk a helyi hulladékgazdálkodási körülmények, a népsűrűség, az éghajlat, vagy épp a terület domborzati adottságai. Ezen adatok alapján kiszámítható, hogy mely folyók hordják a legtöbb műanyagot az óceánokba. Nem meglepő módon a műanyagok zöme akkor kerülhet a tengerekbe, ha azt a víz közelében használják, dobják el. A műanyag mennyisége alapján az első ötven között dél- és délkelet-ázsiai, illetve néhány afrikai folyó szerepel, egy brazillal és egy dominikaival egyetemben.

(Fotó: Unsplash/Hermes_Rivera)

További cikkek a Rakétán:

Speciális kísérletbe kezdtek magyar kutatók: 70 000 kiló műanyagot komposztálnak A lineáris gazdaság és a fogyasztói társadalom rendszerének fenntarthatatlanságára már évtizedek óta figyelmeztetnek a szakemberek, ezért lassan a körkörös gazdaság veheti át a stafétabotot.

Vízzel égetik el a műanyagot abban az üzemben, ahol a világon elsőként bármilyen plasztikot újra tudnak hasznosítani A szuperkritikus vízzel kezelt műanyagokat olajjá és kémiai anyagokká bontják le, az így kapott alapanyagból pedig akárhányszor lehet újra minőségi műanyagot gyártani.

Érvek és ellenérvek a műanyagok kémiai újrahasznosítását illetően Egy új vizsgálat szerint a kémiai újrahasznosítás valós megoldást jelenthet a műanyagok fenntartható visszaforgatásának problémájára; egyes szakértők azonban inkább a robotok segítségére támaszkodnának, és erre minden okuk meg is van.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.