Az Orion űrkapszulát és számos műholdat szállító SLS rakétát szerdán indította útjára a NASA a floridai Kennedy Űrközpontból, majd a sikeres start után körülbelül másfél órával a felső fokozat hajtóművének 18 percig tartó működtetése után kikerült a Föld körüli pálya "fogságából" és elindult a Hold felé. A napelemek nyitása is rendben lezajlott és az SLS, valamint az Orion fedélzetén található kamerákkal elkészültek az első képek is az űreszközről és a háttérben látható Földről.
Can't get enough of this view of second stage separation as the European Service Module fires its thrusters – with the curvature of Earth highlighted by the Sun in the background ? #ForwardToTheMoon pic.twitter.com/1al21lkJsB
— Human Spaceflight (@esaspaceflight) November 16, 2022
Az Orion a sajátos útvonalú Hold körüli pályájára pénteken áll majd, de az ehhez szükséges manővereket már megkezdte: ma, magyar idő szerint 13 óra 44 perc után 130 kilométerre közelítette meg a Hold felszínét, majd tovább haladt, hogy később távoli retrográd pályára tudjon állni. Ez a pályaív különösen stabil pozíciót biztosít a kapszula számára a Föld és a Hold gravitációs erejének viszonylag kiegyensúlyozott hatása miatt, emiatt üzemanyagot tud spórolni a misszió alatt.
Az Orion Földtől legmesszebbre vezető távolságát november 28-án éri el, ekkor 431 kilométerre lesz a bolygótól, a Holdtól legmeszebb pedig pénteken lesz, 92 kilométerre. A küldetés során körülbelül egy hétig marad majd Hold körüli pályán, mielőtt visszatér, ezalatt a Deep Space Networkön keresztül kommunikál a földi irányítóközponttal. A kommunikációs csatornát már használatba vették, de a Holdat megközelítő manőver során az űreszköz még segítség nélkül oldotta meg a feladatot.
Az Artemis I misszió az első szakasza a NASA Artemis holdprogramjának, amelyben még legénység nélkül tesztelik az Orion kapszulát, a fedélzeten egyelőre csak bábuk utaznak, amelyekkel a szövetekre gyakorolt sugárzási hatásokat mérik majd a kutatók.
(Fotó: NASA)