A több mint három évtizede az űrben keringő Hubble Űrteleszkóp tudományos műszereket irányító számítógépe június 13-án, helyi idő szerint délután 4 órakor romlott el, ekkor a NASA szakértői még arra gyanakodtak, hogy a memóriamodullal lehet probléma, ezért az elkövetkező napokban megpróbálták a tartalékmodulokat bekapcsolni, illetve több ízben is próbálkoztak a számítógép újraindításával, de nem jártak sikerrel.
A június 16-án kiadott helyzetjelentés szerint a központi számítógép, amely lényegében a Hubble 'agya', vasárnap délután óta nem kapta meg a szokásos életjeleket a másik géptől, amelynek feladata a fedélzeten található műszerek irányítása és koordinálása. A központi terminál, amely nem hibásodott meg, ekkor automatikusan biztonsági üzemmódba állította a megfigyelőeszközöket, a marylandi Goddard Űrrepülési Központ szakértői pedig elkezdték keresni a hiba forrását, és június 14-én újraindították a gépet, de az továbbra sem működött. Június 18-án adtak hírt róla, hogy ugyan a teleszkóp és az összes műszere jól van, de a problémát továbbra sem sikerült elhárítani, ezért több napon keresztül tesztek futtatását tervezik. A tartalékmodulok elindítása is kudarcot vallott, így megbizonyosodtak róla, hogy a hibát nem a memóriamodulban kell keresni, hanem különböző hardverelemekben
Június 22-ei hírek szerint a memóriaprobléma csak tünet, nem a betegség
Így most azt fogják közelebbről vizsgálni, hogy a gép központi processzora (Central Processing Module, CPM) és a többi készülék közötti kommunikációt biztosító interfész (Standard Interface, STINT) romlott-e el vagy esetleg maga a központi feldolgozóegység. A Hubble további sorsáról még korai lenne bármilyen végső következtetést levonni, hiszen még akkor sincs minden veszve, ha nem sikerül működésre bírni a hibás berendezést, a fedélzeten utazik ugyanis egy tartalék számítógép is, amelyet szükség esetén be lehet indítani és a CPM-et és STINT-et lehet erről is futtatni.
A tartalék gépet még egyszer sem kapcsolták be 2009-es beszerelése óta, ezért valószínűleg több napba fog telni, mire indítása után felmérik az állapotát és újra visszatérhetnek a normális kerékvágásba a tudományos munkák. Az 1980-as években épült számítógép, a Standard Spacecraft Computer-1 (NSSC-1), ami a mostani elődje volt, 2008-ban állt le, így 2009 májusában űrhajósoknak kellett kicserélnie egy újabb verzióra, amelynek hardverelemei azonban szintén a nyolcvanas években készültek (tehát ez szintén egy Standard Spacecraft Computer-1). A négy memóriamodulból egyszerre csak egyet használnak, a többi három tartalékként szolgál, de szükség esetén mindegyik hozzáférhető a tartalék komputerről is.
(Fotó: NASA)
További cikkek a témában:
Ennyivel többet fog látni a NASA új távcsöve az űrből, mint a Hubble
A NASA új űrteleszkópja nagyságrendekkel több adatot gyűjt majd az űrről, mint amennyire a Hubble képes volt.
Hiába a precíz tervezés, a Hubble űrtávcső hibásan kezdte meg szolgálatát
A problémák már az első pár hétben jelentkeztek, a hatalmas alkatrész cseréje azonban lehetetlennek tűnt.
Ma harmincéves a Hubble űrtávcső!
Már amennyiben születését a fellövésétől számítjuk: a Hubble-t éppen 30 éve lőtték ki a Kennedy Űrközpontból. A NASA most ünneplésként sosem látott képeket tett közzé a Hubble archívumából.