Bekerülhet az egészséges környezethez való jog az alapvető emberi jogok közé?

2020 / 04 / 23 / Perei Dóra
Bekerülhet az egészséges környezethez való jog az alapvető emberi jogok közé?
Természetvédelmi szervezetek világszerte arra kérik az Egyesült Nemzetek Szövetségét (ENSZ), hogy az egészséges természeti környezet kerüljön be a minden embert megillető alapvető emberi jogok közé. A globális petícióhoz bárki csatlakozhat.

Mostanra több mint százhetvenöt ország belépett a Föld Napja kezdeményezéshez, hogy minden évben változatos eseményekkel, globálisan felhívják a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvásának fontosságára. Az idei év azonban nem csak az ötvenedik évforduló alkalmából lett emlékezetes. Idén ugyanis a BirdLife International, amelyhez nemrégiben nyílt levéllel fordult a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) magyarországi partnerszervezete, és arra kérték António Guterrestet, az ENSZ főtitkárát, hogy a koronavírus-járványra adott válaszlépések egyikeként kerüljön be az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatába egy harmincegyedik cikkely, ami biztosítaná az egészséges természeti környezethez való jogot. A levélírók célja, hogy az ENSZ emelje be kérésüket a szeptemberi Közgyűlés napirendi pontjai közé, így meglenne az esély arra, hogy 2023 decemberére, a nyilatkozat elfogadásának hetvenötödik évfordulójára a Közgyűlés is jóváhagyná azt.

Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata egy ENSZ által elfogadott, második világháború után született nyilatkozat, ami a történelem során először fogalmazott meg minden embert alapvetően jogokat, amelyeket egyetemes szinten védeni kell. A nyilatkozat harminc cikkben taglalja az alapvető polgári, kulturális, gazdasági, politikai és szociális jogokat, azonban a környezet egészségéről, amelytől szinte minden életforma, így az emberiség is függ, nem említi. A kezdeményezés sikeressége esetén ez a kiegészítés lenne az első módosítás a nyilatkozat 1948-as megfogalmazása óta. Bár már korábban is voltak próbálkozások erre vonatkozóan, a környezetvédők azonban ezúttal bíznak benne, hogy talán a koronavírus-járvány kellő nyomást gyakorol az ENSZ-re és a világ polgáraira, hogy közösen állítsák helyre a természeti környezetet, amely megvédhet minket a jövőben felmerülő hasonló válságok esetén. Patricia Zurita, a BirdLife International ügyvezetője szerint a koronavírus-járvány a legnagyobb globális válság a második világháború óta.

"Alakulása kétségbeejtő, de esélyt adhat a világ vezetőinek arra, hogy átformálják a társadalmat annak érdekében, hogy jólétünk és a következő generációk jóléte biztosítva legyen."

Halmos Gergő, az MME igazgatója pedig úgy látja, a globális válsághelyzetekből a kiutat kizárólag világszintű együttműködéssel lehet megtalálni. A járványok, a klímaválság elleni küzdelem, a biológiai sokféleség megőrzése csak így lehetséges. Hozzátette: a nyílt levéllel kezdeményezett szimbolikus lépés fontos alap lehet a későbbi közös irány megtalálásához és a valós cselekvéshez az egészséges természeti környezet megőrzése és helyreállítása érdekében. A magyar nyelvű felhívás elérhető az MME honlapján, a globális petícióhoz pedig bárki csatlakozhat a birlife.org oldalon.

(Forrás: MME, Fotó: Pixabay)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.