Bemutatták a kínai űrsiklót

2024 / 11 / 13 / Bobák Áron
Bemutatták a kínai űrsiklót
A Haolung-1 űrsikló egyelőre a tervezési fázisban van, de egy méretarányos prototípus már elkészült belőle.

Kína 2021-ben állította Föld körüli pályára a Tienkung (azaz Mennyi palota) űrállomást, amelyen azóta az ISS-hez hasonlóan folyamatosan tartózkodnak asztronauták. A tudományos felszerelések szállítását és az ellátmány utánpótlását a kínai űrügynökség jelenleg a Tiencsou teheraűrhajóval oldja meg, ez viszont nem túlságosan gazdaságos, hiszen ez az űreszköz csak egyszer használható, a visszatérés során elég a Föld légkörében.
Ahogy arról a Space.com beszámolt, a költségek csökkentésére az emberes űrmissziókért felelős ügynökség több lehetséges megoldást is mérlegel, ezek közül pedig az egyik, hogy az űrállomás utánpótlását űrsiklókkal oldanák meg. A Haolung űrsiklót a Kínai Légiközlekedési Vállalat alá tartozó Csengdu Repülőgéptervező és - kutatóintézet tervezi, akik nemrég egy videót is megosztottak a készülő űreszközről, emellett pedig az űrsikló 1:1 méretű prototípusat is megépítették.

A Haolung-1 a NASA 2011-ben nyugdíjba küldött űrsiklóihoz hasonlóan hordozórakéta segítségével emelkedne a magasba, a küldetés végén pedig a repülőgépekhez hasonlóan, a saját kerekein tud landolni. Az amerikai űrsiklókhoz képest ugyanakkor jelentős különbség, hogy a Haolung legénység nélkül, teljesen automatizálva repülne, emellett jóval kisebb is. Míg a NASA űrsiklóinak a hossza megközelítette a 40 métert, a szárnyfesztávolságuk pedig a 24 métert, a Haolung mindössze 10 méter hosszú és 8 méter széles lesz.

Nem a kínai űrügynökség az egyetlen, aki az űrsiklókban látja az űrbéli szállítmányozás jövőjét, hiszen az amerikai Sierra Space évek óta fejleszti a saját megoldását Dream Chaser néven, amellyel a Nemzetközi Űrállomást (valamint annak utódait) látnák el utánpótlással. Bár az űrsiklóprogramot leállították, az Egyesült Államoknak azért jelenleg is van aktív űrsiklója, az X-37B, igaz, ezt nem rakomány vagy asztronauták szállítására használják, hanem többek között megfigyelőtechnológiákat tesztelnek vele.

(Borítókép: VCG via Getty Images)

Kilenc űrállomás, ami az ISS-t követheti A NASA néhány éven belül kivonja a forgalomból az ISS-t, de attól nem kell félni, hogy az emberiség űrállomás nélkül marad. A kínai Tienkung képében már ma is kering másik űrállomás a bolygónk körül az ISS-en kívül, de ha minden egyes eddig bejelentett terv megvalósul, az évtized végére ezeknek a száma a sokszorosára nőhet.


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.