Az Ars Technica arról ír, hogy a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) visszaszerezte a DarkSide nevű hacker kollektívának kifizetett, 4.4 millió dolláros váltságdíjnak körülbelül a felét, 2.3 millió dollárt, vagyis 63.7 bitcoint. A május hetedikén történt támadás komolyan veszélyeztette az Egyesült Államok keleti partjának energiaellátását, hiszen az ötezer-ötszáz mérföldes, repülőgép-üzemanyagot és benzint szállító vezeték egymaga biztosítja a régió üzemanyagának közel a felét. A Colonialt a zsarolóvírus arra kényszerítette, hogy elővigyázatosságból napokig felfüggessze a vezeték működését. Joe Biden amerikai elnök nem sokkal később egy rendelettel jelezte, hogy elege lett az Amerikát ért kibertámadásokból.
"A pénzügyi motivációkkal bíró kiberbűnözők, különösen a feltehetőleg külföldön élők számára a bevételek elvágása az egyik legjelentősebb következmény, amelyet foganatosítani tudunk"
- mondta az FBI igazgatóhelyettese, Paul M. Abbate egy sajtótájékoztatón a váltságdíj visszaszerzéséről. Hogy pontosan hogyan zajlott az akció, azt nem tudni, egyedül annyit árult el az Igazságügyi Minisztérium, hogy egy bitcoin tárcából, bírósági dokumentumok segítségével szerezték meg a több mint hatszázmillió forintot.
Az Ars Technica emlékeztet, hogy a támadást elkövető DarkSide egyik tagja néhány hete bejelentette, hogy a weboldalukat és az infrastruktúrájuk egy részét, valamint az áldozatoktól megszerzett kriptopénzüket lefoglalták. A Chainalysis nevű, kriptovalutákat elemző cég szerint a szervezet múlt augusztus óta hatvanmillió dollárt keresett, az amerikai hatóságok pedig kilencven áldozatukról tudnak, vagyis remélhetőleg nem csak a Colonial pénze kerülhet majd vissza az eredeti tulajdonosokhoz.
A kollektíva tagjai egyébként röviddel az akciójuk után elnézést kértek az okozott káosz miatt: "pénzt akarunk keresni, nem társadalmi problémákat okozni" - írták a dark weben.
(Kép: Getty)