Az Oxfordi Egyetem múlt csütörtökön hozta nyilvánosságra, hogy kibertámadást szenvedett el az egyik kutatólaboratóriuma, mely részben a COVID-19 tanulmányozását végezte. A támadásra a Forbes magazin vizsgálata derített fényt, mely rámutatott, hogy a hackerek a labor számos rendszeréhez hozzáfértek.
A labor az Egyetem Strukturális Biológiai Osztályának része, és “Strubi” néven ismert. Semmi nem utal arra, hogy a laboratóriumnak vagy kutatásának közvetlen kapcsolata lenne az Oxford Vaccine Group és a Jenner Institute által folytatott Covid-19 elleni vakcina fejlesztésével. Az azonban nem világos, hogy pontosan milyen adatok kerülhettek illetéktelen kezekbe.
A Forbes megállapítása szerint Alex Holden, a Hold Security nevű kiberbiztonsági cég technológiai vezetője bizonyította a behatolást, aki február 14-én képernyőképeket tett közzé az aktív behatolók által feltört laboratóriumi eszközökhöz való hozzáférésekről. Az sem világos még, hogy az akció az értékes laboratóriumi adatok ellopására vagy a folyamatban lévő kutatások esetleges szabotálására irányult-e.
"Felismertük és elhatároltuk a problémát, és most tovább vizsgáljuk. Nincs hatással egyetlen klinikai kutatásra sem, mivel ezeket nem az érintett területen végzik."
- mondja az Oxfordi Egyetem szóvivője a Forbesnak.
Oxford megerősítette a Forbes-nak, hogy a feltört számítógépek között szerepeltek a biokémiai minták tisztítóberendezései is, melyek egy része tartalmazta a koronavírus folyamatban lévő kutatásában használt fehérjéket. A Forbes szerint a támadók valószínűleg nem kapcsolódtak egyetlen nemzetállamhoz sem, helyette az illegális piacokon történő értékesítés céljából kerestek értékes kutatásokat.
Az Egyesült Királyság Nemzeti Kiberbiztonsági Központja (NCSC), vizsgálatot folytat az ügyben. "Tudunk egy eseményről, amely az Oxfordi Egyetemet érinti, és azon dolgozunk, hogy teljes mértékben megértsük annak hatásait" - mondta az NCSC szóvivője.
Bár közvetlenül nem vettek részt az Oxfordi Egyetem-AstraZeneca vakcina kifejlesztésében, amely az Oxford Vaccine Group és a Jenner Institute szabadalma, a Strubi tudósai komolyan részt vettek a Covid-19 vírus működésének és kárt okozó tényezőinek feltárásában. Ez magában foglalja a potenciális jövőbeli oltóanyagjelöltekről szóló tanulmányokat is. A Strubiban található a Particle Imaging Center, egy „biológiai biztonsági létesítmény” is, amelynek célja az emberi és állati a kórokozó vírusok tanulmányozása.
(Kép: Pixabay)