Több mint kilenc hónap telt el azóta, hogy a Vodafone elindította az első magyarországi 5G-hálózatot Budapesten, amit nem sokkal az indulás után le is teszteltünk. A benyomásaink akkor elég vegyesek voltak, hiszen bár az 5G sebessége néhány helyen valóban jócskán felülmúlta a 4G-s mobilinternetet, a hálózat még a belvárosban is el-eltünedezett, és ahol volt, általában ott sem volt számottevően gyorsabb. Most újra nekivágtunk a városnak, hogy megnézzük, mi változott az elmúlt bő fél évben, és igencsak pozitív meglepetésekben volt részünk.
A teszt során ugyanazokat a helyszíneket jártuk végig, mint decemberben, így könnyebben össze tudtuk hasonlítani a kapott eredményeket. A tapasztalataink szerint maga az 5G-szolgáltatás összességében nem lett sokkal gyorsabb, vagyis a technológiában rejlő, több gigabites letöltési sebességet még nem éri el, ugyanakkor a szolgáltatás jóval stabilabb lett, a szűkebb értelemben vett belvárosnak már nincs olyan pontja, ahol az 5G ne múlná felül jócskán a 4G-s mobilhálózatot.
Utunkat megint a Blaha Lujza téren fejeztük be, ahol a tavalyi teszthez hasonlóan idén sem sikerült megtalálnunk az 5G-hálózatot, bár a Vodafone lefedettségi térképe szerint kültéren itt még lennie kéne. Ugyanígy nem volt szerencsénk a Nyugatinál sem, tehát mondhatjuk, hogy az 5G egyelőre csak tényleg a szűken vett belvárosra korlátozódik. A tapasztalatainkról megkérdeztük a Vodafone-t is, akik megerősítették, hogy fejlesztették a budapesti hálózatot, az általunk is mért különbségek tehát ebből adódnak.
A Vodafone-nak bele is kellett húznia, hiszen amíg tavaly még csak nekik volt 5G-hálózat indítására alkalmas frekvenciájuk, a március végén megtartott frekvenciaárverésen a konkurensek is bevásároltak, a Telekom pedig azóta már el is indította a fővárosban a saját 5G-szolgáltatását. A budapesti fejlesztésekkel párhuzamosan vidéken is egyre több helyen válik elérhetővé az 5G, a Vodafone tájékoztatása szerint már Miskolcon, Debrecenben, Győrben, Székesfehérváron, Pécsen, Szegeden, Egerben, valamint Siófokon és Balatonfüreden is elindult vagy rövidesen el fog indulni a szolgáltatás.
Az 5G használhatóságának a hálózatok fejlődése mellett a másik fontos eleme, hogy sorra jelennek meg az 5G-képes telefonok, amiknek az ára is egyre elfogadhatóbb. Persze ebben a kategóriában még mindig leginkább a csúcskategóriás telefonok dominálnak, de a mostani tesztünket például egy olyan 5G-képes Huawei P40 Lite-tal készítettük, aminek az ára 150 ezer forint alatt van. Bár ez sokaknak még mindig elég húzós lehet, de mégis ég és föld a különbség a tavalyi helyzethez képest, amikor Magyarországon 400 ezer forint alatt nem lehetett 5G-s telefont kapni, ha pedig ez a trend folytatódik, akkor jövőre már minden bizonnyal a százezer forint alatti kategóriában is találhatunk majd olyan készüléket, amivel kiélvezhetjük az 5G minden előnyét.