Ahogy arról a Cybernews beszámolt, a sencseni városi középszintű népbíróság november 18-án indított csődeljárást a Royole-lal (avagy kínai nevén Rouyu Technologies-szal) valamint annak két leányvállalatával szemben, miután megállapították, hogy a cég tulajdonában lévő eszközök nem fedezik annak adósságait. Erre a hírre valószínűleg nem sokan kapták fel a fejüket, pedig a szebb napokat is látott kínai cég az elmúlt évek talán legfontosabb telefonos trendjének az előfutára volt.
A 2012-ben alapított Royole a kezdetektől a hajlítható kijelzőkre és szenzorokra specializálódott, ennek jegyében pedig készítettek többek között autókba szánt műszerfalat és olyan okosjegyzetfüzetet is, ami automatikusan digitalizálta, amit a lapjaira írtak vagy rajzoltak. Világraszóló ismertségüket ugyanakkor egyértelműen annak köszönhették, hogy 2018 októberében ők mutatták be a világ első hajlítható telefonját, amivel hónapokkal sikerült beelőzniük a Samsungot és a Huaweit is.
A Royole Flexpai a Huawei első hajlítható telefonjaihoz hasonlóan befelé hajlott, vagyis egy darab, 7,8 colos, Full HD+ felbontású AMOLED kijelzővel rendelkezett, ami félbehajtva is használható volt. Bár a koncepció közel sem volt tökélyre csiszolva, a Royole-nak így is sikerült néhány egészen látványos sikert elkönyvelnie, hiszen amellett, hogy az övék lett az első hajlítható kijelzős telefon, azt is sikerült elintézniük, hogy ez legyen az első készülék, amiben bemutatkozik a Qualcomm akkori legújabb csúcslapkája, a Snapdragon 8150.
A FlexPai-jel ugyanakkor komoly gondok is voltak. Korábban nem véletlenül fogalmaztunk óvatosan úgy, hogy a kijelző "félbehajtva is használható volt", hiszen a mai hajlítható kijelzős telefonokkal ellentétben a Royole készülékére csak nagyon nagy jóindulattal lehetett volna ráfogni, hogy hagyományos okostelefonként is használható. Mi mindössze egyetlen egyszer és csupán rövid ideig próbáltuk ki a Royole készüléket, de tapasztalataink szerint a FlexPai sokkal inkább volt egy félbehajtható táblagép, mint telefonként is használható eszköz, emellett tele volt kisebb-nagyobb bugokkal és az alkalmazások többsége sem volt optimalizálva rá.
Bár az idő közben bemutatott Samsung Galaxy Fold és Huawei Mate X eladásokban természetesen azonnal köröket vertek a FlexPai-re, egy darabig úgy tűnt, hogy a Royole-nak egészen jól megy a szekér. Az ekkoriban mintegy 8 milliárd dollárra értékelt cég 2019-ben a Louis Vuittonnal működött együtt egy hajlítható kijelzővel ellátott táska megalkotásában, 2020 szeptemberében pedig piacra dobták a FlexPai 2-t, amelyben az előd számos hibáját orvosolták. Bár egy évvel később a telefon harmadik generációjáról is megjelentek hivatalosnak tűnő, kiszivárgott képek, ám ezt a készüléket már soha nem mutatták be, a Royole pedig ezután eltűnt a színről, és egészen mostanáig nem is igazán lehetett hallani róluk.
(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)