A Gizmodo cikke szerint azzal, hogy az NSA 2012 és 2014 között hozzáférést kapott a Dánián keresztülhaladó internetes forgalomhoz, az amerikaiak el tudták olvasni politikusok és köztisztviselők e-mailjeit, chat üzeneteit, sőt, SMS-eit is. A megfigyeltek között német, francia, norvég és svéd állampolgárok is voltak, például Frank-Walter Steinmeier akkori német külügyminiszter, vagy a német ellenzék korábbi vezetője, Peer Steinbrück. Minderre úgy derült fény, hogy a dán közszolgálati média kezébe jutott az úgynevezett Dunhammer jelentés, amelyet a Dán Védelmi Hírszerző Szolgálat készített, belső felhasználásra, 2015-ben.
A cikk kiemeli, hogy mindez szorosan kapcsolódik ahhoz, amikor Edward Snowden 2013-ban azt állította, hogy egykori munkáltatója, az NSA a világ harmincöt vezető politikusának a hívásait figyelte meg. Ugyanakkor az akcióról szóló, 2006. októberi feljegyzésben a Guardian cikke szerint az ügynökség belátta, hogy a lehallgatások nem juttatták őket túl sok új információhoz.
"A jelenlegi, megbízható kapcsolatokra fókuszálunk"
- mondta az üggyel kapcsolatban Angela Merkel német kancellár. Emmanuel Macron francia elnök azt kérte, hogy "dán és amerikai partnereink adjanak át minden információt ezekről az értesülésekről. Várjuk a válaszaikat." Trine Bramsen dán védelmi miniszter nem kommentálta a konkrét ügyet, de kiemelte: "A dán kormány álláspontja egyértelmű: a szövetségeseink módszeres megfigyelése elfogadhatatlan." A Dán Védelmi Hírszerző Szolgálat és az NSA nem reagált a közszolgálati média értesüléseire.
(Borítókép: Sean Gallup/Getty Images)