A svájci székhelyű DFINITY nonporfit vállalat hosszú távú célja pedig éppen egy ilyen hálózat, az Internet Computer megalkotása. Hogy nagyjából képben legyünk, két dolgot kell tisztáznunk:
Kezdjük azzal, hogy milyen a jelenleg ismert internet, mert így talán érthetőbb lesz a különbség. Dominic Williams, a DFINITY vezető tudósa és alapítója ez ügyben úgy nyilatkozott a TechRadar Pro-nak, hogy ma, ha egy internetalapú szolgáltatást szeretne valaki indítani (vagy akár egy vállalati rendszert, esetleg weboldalt) – azokat mindenképp zárt és magánkézben levő infrastruktúrákon lehetséges csak felépíteni. A DFINITY célja ehhez képest az internet kiterjesztése.
A decentralizált hálózatnak ugyanis rengeteg előnye van: egyrészt a felhasználónak nem kell a bizalmát egy központi autoritásba fektetnie. Egy jól beállított rendszerben alig vagy semennyire sem kell megbíznunk egy harmadik félben (akinek a platformjára építettük a szolgálatásunk). Másrészt éppen a központi figura hiánya okán (ami lehet természetesen egy egész vállalat is), nem kell attól tartani, hogy egyetlen hiba miatt lehal a teljes rendszer, mint ahogy leáll egy bank átutalási rendszere, vagy köhögni kezd a Messenger. Mivel nincs központi irányítás, így jóval kevesebb a cenzúra is. Egy decentralizált hálózat nagyobb eséllyel kínál nyílt fejlesztői platformokat – vagyis bárki készíthet egy ilyen hálózaton terméket, kínálhat szolgáltatást. Mindez pedig további következményekkel is jár, például egy decentralizált hálózat meritokratikus – vagyis mivel egy ilyen hálózatban mindenkire ugyanazon, ismert szabályok az érvényesek, ezért mindenki egyforma eséllyel indul, vagyis a jobb termék vagy szolgáltatás kapja elvileg a több elismerést, nem az, amelyet az üzemeltető, vagy egy általa létrehozott mesterséges intelligencia bizonyos megfontolások miatt előnyben részesít éppen.
Ha mindez ennyire szép és jó, akkor miért nincs még ilyenünk? – érkezhet immár a második kérdés. A válasz, hogy egy ilyen rendszert decentralizált blockchain hálózatként lehetne elképzelni, ám ennek megfelelő kivitelezése (tehát hogy képes legyen mindarra, mint a centralizált vagy részben centralizált hálózatok) technológiai szempontból egyelőre várat magára. Mindez azt jelenti, hogy elméletileg tudjuk, miként működne egy ilyen hálózat, és ismerjük azt is, hogy egyáltalán mire használnánk, azonban a fejlesztők egyelőre nem tudtak olyan blockchaint kidolgozni, amely mindhárom szükséges és alapvető tulajdonsággal rendelkezik – ezt nevezik „blockchain trilemmának”.
A három tulajdonság, melyeknek egyszerre kellene megvalósulniuk, a következőek: skálázhatóság, decentralizáltság végül pedig biztonság. A blockchain alapú Bitcoin például decentralizált és biztonságos, de távolról sem skálázható. A blockchain trilemma pedig épp ezért végső soron annak az oka, hogy ezek a hálózatok még nem képesek arra, hogy szélesebb felhasználói bázist megmozdítsanak, és egyben a centralizált rendszereket végleg feleslegessé tegyék.
Most pedig pattanjunk vissza az Internet Computerhez, amely épp a blockchain trilemmát oldaná meg – legalábbis ez a hosszú távú terv. Ezért is hirdetik azt, hogy annak a folyamatnak, melynek a Bitcoin volt az első lépése, az Internet Computer lesz a zárlata, amely tehát egyszerre lesz skálázható, biztonságos és decentralizált.
A DFINITY-t jelenleg 48 adatközpont támogatja az USA-ban, Európában és Ázsiában, de ezt a számot év végéig 123-ra tornáznák fel. Az Internet Computer pedig egy egészen újfajta szoftver megjelenését teszi lehetővé: a nyílt, tömeges piacra szánt internetszolgáltatásokét, melyeket autonóm szoftverek irányítanak. Úgy kell ezeket elképzelni, mint a TikTok, a WhatsApp vagy a LinkedIn nyílt változatait, melyek mögött ezernél is kevesebb kódsor dohog, de képesek kiszolgálni sok millió felhasználót. Sőt a vállalat felfedte azt is, hogy az Internet Computer indulása egy tudományos áttörés mellett történik, ez az „Internet Identity”, amelynek köszönhetően az Internet Computer felhasználóinak nem lesz szüksége felhasználói nevekre, jelszavakra vagy titkosított kulcsokra.
Dominic Williams a következőképp tervezi az Internet Computer világhódító útját: 5 éven belül a felhasználók szélesebb köre is megérti, hogy miért is forradalmi ez az egész mind a felhasználók, mind pedig a vállalkozások nézőpontjából. 10 éven belül pedig a tech ipar szereplői is ráeszmélnek, hogy egy nap ez lesz az emberiség elsődleges szoftverfejlesztési platformja, és az nyílt internet (Open Internet) kerül túlsúlyba a Big Tech zárt és saját tulajdonú ökoszisztémáihoz képest. Végül 20 éven belül a Big Tech ökoszisztémái eltörpülnek majd (noha teljesen nem tűnnek el soha) a nyílt internethez képest.
Egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a természetes haladási irány valóban a decentralizált, nyílt internet, ám hogy ennek mennyire lesz része a DFINITY projektje, arra érdemes lesz visszatérni legkésőbb tehát 5 éven belül.