A Linguee szótár fejlesztője 2017-ben állt elő a DeepL-lel, ami rendkívül gyorsan lett népszerű a felhasználók körében, hiszen nem csak pontosabban, de a kontextus szempontjából is szöveghűbben fordítja le a mondatokat, mint a Google algoritmusa. A neurális gépi tanulással működő program március 17-től már magyarul is elérhető, így ki is próbáltuk, mennyire nő fel a hírnevéhez a külföldön már agyondicsért program. Az összebenyomásunk az, hogy amellett, hogy a DeepL sokkal “emberibben”, vagy mondjuk úgy, magyarosabban fordítja le a szövegeket, sokkal kevesebb fordítási hibát is vét, mint a Google Fordító, ami néha - igaz, tényleg csak néha - képes annyira megváltoztatni fordítás közben a szöveget, hogy az már félreérthetővé, vagy egyenesen értelmezhetetlenné válik. Ez elsősorban az angol-magyar fordításokra igaz, a magyarról angolra való fordításoknál kevésbé tapasztaltunk különbséget a két program között. Példaként mutatjuk, hogyan fordította le a Google és a DeepL algoritmusa a Rakéta valamint a The New York Times cikkeinek egy-egy bekezdését - az angol-magyar fordításnál még angol tudás nélkül is könnyen látható a különbség.
A DeepL-be a Google Fordíthóhoz hasonlóan legfeljebb ötezer karakternyi szöveget másolhatunk be, emellett .docx kiterjesztésű dokumentumokat és PowerPoint fájlokat is fordíthatunk a segítéségével. Az ingyenes verzióban ez havi három dokumentumban, dokumentumonként maximum 5 megabájtban van korlátozva, de profi fordítók és cégek számára különböző havidíjas csomagok is rendelkezésre állnak, amelyekkel megnövelhetjük a havonta lefordítható dokumentumok számát és méretét, eltörölhetjük az ötezer karakteres limitet, és még azt is kiválaszthatjuk, hogy formális vagy informális hangnemben fordítsa le a szöveget a program. A DeepL nyilvánvaló hátránya a Google Fordítóhoz képest, hogy alkalmazásként nem elérhető, így mobilon körülményesebben használható, viszont Windowsra és macOS-re külön programként is letölthetjük, valamint Chrome-hoz és Firefox-hoz elérhető olyan bővítmény is, amit letöltve a kijelölt szöveget egy kattintással lefordíthatjuk a DeepL-lel.
A fordítóprogram jelenleg 24 nyelven tud oda-vissza fordítani, amelyek között megtalálható az Európai Unió szinte összes hivatalos nyelve (mi az írt és a horvátot nem találtuk), valamint az orosz, a kínai, a japán és a brazíliai portugál.