A 7,5 milliárd euróból megvalósuló program lényege ez Európai Unió versenyképességének a javítása, amelynek részeként 2021 és 2027 között öt kulcsterület juthat kiemelt támogatásokhoz. Ezek a szuperszámítógépes kapacitások fejlesztése, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások, a kiberbiztonság, a digitális képességek fejlesztése (ezen belül szakemberek képzése és a meglévő munkaerő továbbképzése) valamint a digitális megoldások széles körű elterjedésének biztosítása.
Az Európai Bizottság közleményben üdvözölte a megállapodást, amely a tervek szerint segít felgyorsítani a digitális megoldások piacra kerülését, ezzel kiemelten támogatva a kis és közepes méretű vállalkozások versenyképességét. A Bizottság kiemeli, hogy a program által megvalósuló befektetések növelik az unió technológiai szuverenitását, és előmozdítják a mostanában sokat hangoztatott "green recoveryt", vagyis a járványból való kilábalást és a a digitális transzformációt összekötik a zöld technológiákra való átállással.
A Digitális Európa Program a tervek szerint már jövőre elindul, a költségvetést előbb azonban még jóvá kell hagynia az Európai Parlamentnek, valamint az Európai Unió állam-, illetve kormányfőit, valamint az Európai Bizottság elnökét tömörítő Európai Tanácsnak is. A Tanács és a Parlament a múlt héten szintén egyességre jutott a Horizon Europe programmal kapcsolatban, aminek keretében a következő költségvetési ciklusban 95,5 milliárd eurót, vagyis 33,8 billió forintot fordítanak az EU kutatási és innovációs kapacitásának támogatására.
(Fotó: Genevieve Engel/Európai Parlament)