Miután január hatodikán tüntetők megostromolták az amerikai törvényhozás washingtoni épületét, hogy így tiltakozzanak Joe Biden elektori szavazatainak elfogadása ellen, a nagy platformok sorra álltak ki az erőszakért felelősnek tartott Trump ellen. A Facebook és a hozzájuk tartozó Instagram letiltotta a #StormTheCapitol ("ostromoljuk meg a Capitoliumot") témát, és huszonnégy órára zárolták az elnök fiókjait. Majd miután a Twitter, a Youtube és a Snapchat sorra hozott hasonló döntéseket, Mark Zuckberg bejelentette: határozatlan időre felfüggesztik az akkor még hivatalban lévő, ám már leváltott Donald Trump hozzáférését a Facebookhoz és az Instagramhoz.
A döntés a Facebook felügyelőbizottsága, azaz "legfelsőbb bírósága" elé került, amelynek tagjai úgy látták, hogy a volt elnök "olyan környezetet teremtett, amelyben komoly esély van az erőszakra". Szerintük a veszély változatlanul fennáll, így a döntés jogos volt. A bizottság ugyanakkor hozzátette, hogy a határozatlan idejű felfüggesztés nem megfelelő, hiszen ez nem egy olyan büntetés, ami szerepelne az oldal felhasználási feltételei közt. A Facebook vezetőinek végleges döntést kellett hozniuk a kérdésben fél éven belül, és ezt pénteken meg is tették.
Nick Clegg, volt brit miniszterelnök-helyettes, a vállalat globális ügyekért felelős alelnöke egy blogposztban jelentette be, hogy mostantól az erőszakot szító, a közbiztonságnak ártó politikusok egy hónap, fél év, egy év vagy két év felfüggesztésre számíthatnak. A büntetés letelte után, ha a veszélyesnek ítélt helyzet elmúlt, a közszereplő visszatérhet, ám aki újra vét a szabályok ellen, örök kitiltásra számíthat.
"A súlyos szabályszegésekkor érvényes kétéves szankciónál figyelembe vettük, hogy elég hosszú legyen ahhoz, hogy biztosítson egy biztonságos időszakot a felbujtás után, elég súlyos legyen ahhoz, hogy Trump és mások számára elrettentő hatása legyen, illetve arányos legyen az elkövetett szabálytalanság súlyával."
Clegg leszögezte: tudják, hogy sok kritikát kapnak majd a döntésükért, de azt érezték feladatuknak, hogy "arányos, fair és átlátható" szabályt alkossanak. Ezzel együtt, ahogyan a The Verge már a döntés publikálása előtt megírta, a politikusokkal mostantól általában véve is szigorúbb lesz a platform. Korábban úgy gondolták, hogy a közszereplőktől a hazugságok is hírértékűek, így azokat, amíg csak lehetett, az oldalaikon hagyták, ám mostantól hasonlóan fogják kezelni a politikusokat és a hétköznapi felhasználókat. Emellett transzparens módon közlik majd mindenkivel, ha vétenek a szabályaik ellen - büntetőpontokat fognak kiosztani a súlyos szabályszegésekért az ismert és a civil felhasználóknak is.
Donald Trump pontosan egy hónappal ezelőtt indította el a "saját közösségi platformját", ami gyakorlatilag egy blog volt. A Facebook döntése előtt néhány nappal, állítólag a gyatra látogatottság miatt leállította az oldalt, így azt egyelőre nem tudni, hogy a maradék másfél évben hol tervez kommunikálni a közönségével.
(Borítókép: James Devaney/GC Images)