Az amerikai elnökválasztást megelőző másfél-két évben a tech vállalatok egészen eltérő módokon próbálták megúszni, hogy a 2016-os után a 2020-as választások eredménye is a kelleténél jobban múljon rajtuk - az orosz befolyásolásért illetve az ország politikai radikalizálódásért sokak szerint felelősség terheli a tech óriásokat. Amint arról a Rakétán többször beszámoltunk, a Google leállította a mikrotargetált politikai hirdetéseket, a Twitter pedig még ennél is merészebbet lépett, és úgy ahogy van, minden politikai reklámozást beszüntetett. A Facebook ezzel szemben eleinte azt az álláspontot képviselte, hogy hagyni kell hazudni a politikusokat, szerintük a hazugságaik is fontos információk a választóiknak.
A hajrára ráfordulva aztán végül Zuckerbergék is határozottabban használták a rendelkezésükre álló lehetőségeket: bejelentették, hogy urnazárás után - a bizonytalanság szülte káoszt elkerülendő - leállítják a politikai reklámokat a világ legnagyobb közösségi platformján. Amikor Donald Trump nekiállt kétségbe vonni a vereségével zárult voksolás tisztaságát, minden fontos szolgáltatás, még a TikTok is elkezdte a maga módján cenzúrázni a leköszönni nem akaró amerikai elnököt.
Szerda éjjel pedig az összes nagy cég szokatlan egységben cselekedett.
A Facebook és a hozzájuk tartozó Instagram letiltotta a #StormTheCapitol ("ostromoljuk meg a Capitoliumot") témát, és huszonnégy órára zárolták az elnök fiókjait. Guy Rosen, a vállalat biztonsági ügyekért felelős vezetője a Twitteren jelentette be, hogy vészhelyzetként kezelik a washingtoni szituációt; azért törölték Donald Trump videóját, mert megítélésük szerint az ront a kialakult helyzeten.
This is an emergency situation and we are taking appropriate emergency measures, including removing President Trump's video. We removed it because on balance we believe it contributes to rather than diminishes the risk of ongoing violence.
— Guy Rosen (@guyro) January 6, 2021
A Twitter tizenkét órára kizárta az elnököt és három, általuk veszélyesnek ítélt posztját eltávolították. A YouTube is törölte az elnök beszédéről készült videót, amelyben a tömeghez szólt, és vitatta, hogy elveszítette volna a választásokat. Később még a Snapchat is bezárta az elnöki fiókot, így Donald Trump végül tanácsadóján, Dan Scavinón keresztül tudta csak megüzenni, hogy átadja a hatalmat utódjának - írja a 444. Ilyen összhangra talán csak az eseményektől korántsem független QAnon összeesküvés-elmélet tartalmainak betiltásakor volt precedens ezeken a platformokon.
Míg tényleg lehetséges, hogy elkezdett egységes, illetve veszélyhelyzetekben egységesen szigorú moderálási irányelveket használni a teljes közösségi média, az sem kizárható, hogy a tech óriások keresik a demokraták, illetve az új kormány szimpátiáját. Az elmúlt fél évben többször, több oldalról felmerült, hogy el kellene törölni vagy meg kéne változtatni az ország kommunikációs törvényének 230. paragrafusát. Ez az a passzus, ami szerint a posztoló felelős az általa megosztottakért, és nem a platform maga - nélküle a közösségi tartalomból élő szolgáltatók lehetetlen helyzetbe kerülnének. Még annál is lehetetlenebbe, mint amikor a saját elnöküket kell cenzúrázniuk.
FRISSÍTÉS: Cikkünk megjelenése után Mark Zuckerberg egy közleményt tett közzé a Facebookon, amelyben azt írta, hogy határozatlan időre felfüggesztik Donald Trump Facebook- és Instagram -profilját. "Úgy véljük, hogy a szolgáltatásaink használatának további engedélyezése Donald Trump számára ebben a periódusban túlságosan sok kockázatot hordoz magában, így határozatlan időre, de legalább két hétre meghosszabbítjuk a Facebook és Instagram oldalát érintő tiltást" - írta a Facebook vezére, aki a döntést azzal magyarázta, hogy az elmúlt 24 óra eseményei világosan demonstrálták, hogy az amerikai elnök arra akarja felhasználni a hivatali idejéből hátra levő két hetet, hogy aláássa a hatalom békés és törvényes átadását.
(Borítókép: Michael Nigro/Pacific Press/LightRocket/Getty Images)