Január hatodikán arról írtunk a Rakétán, hogy a tech szektor sosem volt még annyira egységes, mint a Capitolium ostroma után. Miután tüntetők megostromolták az amerikai törvényhozás washingtoni épületét, hogy így tiltakozzanak Joe Biden elektori szavazatainak elfogadása ellen, a nagy platformok sorra álltak ki az erőszakért felelősnek tartott Trump ellen. A Facebook és a hozzájuk tartozó Instagram letiltotta a #StormTheCapitol ("ostromoljuk meg a Capitoliumot") témát, és huszonnégy órára zárolták az elnök fiókjait. A Twitter tizenkét órára kizárta az elnököt és három, általuk veszélyesnek ítélt posztját eltávolították, nem sokkal később pedig örökre kitiltották Trumpot a platformról. A YouTube is törölte az elnök beszédéről készült videót, amelyben a tömeghez szólt, és vitatta, hogy elveszítette volna a választásokat. Később még a Snapchat is bezárta az elnöki fiókot. Röviddel ezután Mark Zuckerberg azt írta: határozatlan időre felfüggesztik Trump fiókját. A felfüggesztés azóta is tart, és kedden eldőlt, hogy ez egy ideig így is marad.
A The New York Times-on Mike Isaac írt arról, hogy a Facebook felügyelőbizottsága, azaz "legfelsőbb bírósága" úgy látja, hogy a volt elnök "olyan környezetet teremtett, amelyben komoly esély van az erőszakra". Szerintük a veszély változatlanul fennáll, így a döntés jogos volt. A bizottság ugyanakkor hozzátette, hogy a határozatlan idejű felfüggesztés nem megfelelő, hiszen ez nem egy olyan büntetés, ami szerepelne az oldal felhasználási feltételei közt. A Facebook vezetőinek végleges döntést kell hozniuk a kérdésben fél éven belül. A kötelező érvényű ítéleteit többségi szavazással meghozó, húszfős felügyelőbizottságban olyan politikusok, aktivisták és szakértők kaptak helyet, mint Helle Thorning-Schmidt, Dánia volt miniszterelnöke, Tawakkol Karman Nobel-békedíjas jemeni politikus és aktivista, és Sajó András, az Emberi Jogok Európai Bíróságának volt alelnöke. Korábbi ítéleteikben többször szembehelyezkedtek a Facebook álláspontjával.
Donald Trump március végén azt ígérte, hogy a kitiltásokra válaszul "saját platformot" indít - és ez kedden meg is történt. De akik a Parlerhez hasonló jobboldali fórumra számítottak, csalódtak: az elnök igazából egy blogot indított, ami ránézésre kissé a Twitterre emlékeztet, de ettől még nem több egy egyszerű weboldalnál. A volt elnök az egyik bejegyzésében érinti a felügyelőbizottság döntését: szerinte a "radikális balos őrültek" félnek az igazságtól, ezért "elvették a szólás szabadságát az amerikai elnöktől". A Techdirt nevű jogi-technológiai portálnál kiszúrták, hogy az oldal felhasználási feltételeiben az áll, hogy Trump is bármit eltávolíttathat az oldaláról, amit csak szeretne. Akinek pedig tetszik valamelyik bejegyzése, az megoszthatja azt a beépített gombok segítségével a Twitteren vagy a Facebookon.
(Borítókép: Tia Dufour/White House/Flickr)