A kitörést a NASA Fermi és Swift műholdjai észlelték az Eridanus-csillagkép irányából 2019 augusztus 29-én, és GRB 190829A néven katalogizálták. A Föld jelentősebb csillagvizsgáló központjai azonnal ráálltak a jelére, hogy minél több adatot gyűjthessenek az űrbeli eseményről, mely tőlünk mintegy 1 milliárd fényévre történt. Ez a távolság nagyjából hússzor van közelebb a Földhöz, mint az általában megfigyelt gamma-kitörések (GRB).
"Az első sorban ültünk a moziban, amikor ez a gamma-kitörés történt" írta Andrew Taylor, a Deutsches Elektronen-Synchrotron német kutatóközpont nyilatkozatában.
"A gamma-kitörések az égen megfigyelhető fényes röntgen- és gammasugár felvillanások, melyet távoli extragalaktikus források bocsátanak ki. Ezek az univerzum legnagyobb robbanásai, és egy gyorsan forgó, hatalmas csillag fekete lyukká történő összeomlásával járnak együtt. A felszabadult gravitációs energia egy része táplálja az ultrarelativisztikus robbanási hullámot, maga a kibocsátás pedig két különálló szakaszra oszlik: egy kezdeti kaotikus és gyors fázisra, amely tíz másodpercig tart, majd egy hosszan tartó, lassan, több nap alatt elhalványuló utánvilágítási fázis következik" - mondta el Sylvia Zhu, a DESY tudósa.
A valaha észlelt legnagyobb robbanás érte el a földet idén Egy távoli galaxisban olyan robbanást észleltek, amely néhány másodpercen belül annyi energiát bocsátott ki, mint Napunk a teljes élettartama alatt.
A GRB 190829A esetében a csillagászok eddig soha nem tapasztalt nagyságú energia-sugárzást detektáltak, ami valószínűleg a viszonylagos közelségnek tudható be.
Eddig úgy gondoltuk, hogy a GRB-kből eredő röntgensugárzást és gammasugárzást különálló mechanizmusok generálják, melyek különböző típusú összeütköző részecskékből erednek. Ez a friss és példátlan GRB azonban azt látszik bizonyítani, hogy a röntgen- és gammasugár-komponrensek valójában ugyanazon mechanizmus eredményei.
"Ez bizony elég váratlan felfedezés" - mondta Dmitry Kanglyan, a tokiói Rikkyo Egyetem munkatársa.
"A jövőben új generációs készülékekkel keressük majd a GRB-ket, például az Andokban, Chilében és a Kanári-szigeteken La Palma-ban épülő Cserenkov Teleszkóp-tömb berendezéseivel" - mondta Stefan Wagner, a High Energy Stereoscopic System, namíbiai obszervatórium szóvivője.
(Kép: NASA)