Egy felrobbant csillag áll az eddigi legnagyobb és a Földhöz legközelebbi gamma-kitörés mögött

2021 / 06 / 15 / Justin Viktor
Egy felrobbant csillag áll az eddigi legnagyobb és a Földhöz legközelebbi gamma-kitörés mögött
A csillagok összeomlása és a keletkező szupernóva-robbanás hatalmas energiájú gamma-kitöréseket eredményez, nemrég pedig közzétették a valaha észlelt Földhöz legközelebbi ilyen esemény részleteit.

Az eddigi legnagyobb GRB

A kitörést a NASA Fermi és Swift műholdjai észlelték az Eridanus-csillagkép irányából 2019 augusztus 29-én, és GRB 190829A néven katalogizálták. A Föld jelentősebb csillagvizsgáló központjai azonnal ráálltak a jelére, hogy minél több adatot gyűjthessenek az űrbeli eseményről, mely tőlünk mintegy 1 milliárd fényévre történt. Ez a távolság nagyjából hússzor van közelebb a Földhöz, mint az általában megfigyelt gamma-kitörések (GRB).

"Az első sorban ültünk a moziban, amikor ez a gamma-kitörés történt" írta Andrew Taylor, a Deutsches Elektronen-Synchrotron német kutatóközpont nyilatkozatában.

"A gamma-kitörések az égen megfigyelhető fényes röntgen- és gammasugár felvillanások, melyet távoli extragalaktikus források bocsátanak ki. Ezek az univerzum legnagyobb robbanásai, és egy gyorsan forgó, hatalmas csillag fekete lyukká történő összeomlásával járnak együtt. A felszabadult gravitációs energia egy része táplálja az ultrarelativisztikus robbanási hullámot, maga a kibocsátás pedig két különálló szakaszra oszlik: egy kezdeti kaotikus és gyors fázisra, amely tíz másodpercig tart, majd egy hosszan tartó, lassan, több nap alatt elhalványuló utánvilágítási fázis következik" - mondta el Sylvia Zhu, a DESY tudósa.

A valaha észlelt legnagyobb robbanás érte el a földet idén Egy távoli galaxisban olyan robbanást észleltek, amely néhány másodpercen belül annyi energiát bocsátott ki, mint Napunk a teljes élettartama alatt.

Minden egyben

A GRB 190829A esetében a csillagászok eddig soha nem tapasztalt nagyságú energia-sugárzást detektáltak, ami  valószínűleg a viszonylagos közelségnek tudható be. 

Eddig úgy gondoltuk, hogy a GRB-kből eredő röntgensugárzást és gammasugárzást különálló mechanizmusok generálják, melyek különböző típusú összeütköző részecskékből erednek. Ez a friss és példátlan GRB azonban azt látszik bizonyítani, hogy a röntgen- és gammasugár-komponrensek valójában ugyanazon mechanizmus eredményei.

"Ez bizony elég váratlan felfedezés" - mondta Dmitry Kanglyan, a tokiói Rikkyo Egyetem munkatársa.

"A jövőben új generációs készülékekkel keressük majd a GRB-ket, például az Andokban, Chilében és a Kanári-szigeteken La Palma-ban épülő Cserenkov Teleszkóp-tömb berendezéseivel" - mondta Stefan Wagner, a High Energy Stereoscopic System, namíbiai obszervatórium szóvivője. 

(Kép: NASA)

Ez is érdekelhet:

A furcsa rádiókörök ismeretlen űrrejtélye Még tavaly történt, hogy a csillagászok négy különös, gyűrű alakú objektumot azonosítottak, melyeket a látható fény spektrumán nem volt lehetséges megfigyelni. A megfigyelt objektumokat "furcsa rádióköröknek" keresztelték el, nézzük, mi derült ki róluk.

Egy hatalmas gammasugár-kitörés tavaly márciusban majdnem eltalálta a Földet A sugár neve GRB 200415A gamma-sugár-kitörés volt, és 2020 áprilisában haladt el a Mars mellett.  A Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről és több műholdról is észlelték, de a felfedezés dicsősége a NASA Fermi gamma-sugár-űrteleszkópjáé, mivel ez érzékelte először.

A fekete lyukak növekedésének szabályai A csillag-belépő a fekete lyukak extrém klubjába, a mi napunk tömegének kb. 1,7-szerese, mert egy ilyen csillag kihűlve már nem képes ellenállni a saját gravitációs erejének.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.